V půl jedenácté večer beskydskou horskou službu kontaktovali polští kolegové. „Od setmění pátrali po výletníkovi v oblasti Velkého Stožku. Vyrazil do hor s kamarádem, kolem páté hodiny odpoledne se od něj oddělil a vůbec nebyl schopen telefonem záchranářům říci, kde je. Poláci si tedy vzali na starost hřebeny a jejich stranu pohoří,“ komentoval noční pátrání člen beskydské HS Marcel Svoboda.
Ztraceného muže nakonec vyčerpaného a silně prochladlého našli záchranáři na české straně. „Když jsme mu poskytli tepelný komfort, dopravili jsme jej na hraniční přechod Bukovec a předali polským policistům,“ doplnil Marcel Svoboda s tím, že se výletník vydal do hor v městských polobotkách a džínách, bez jakéhokoliv dalšího vybavení. Ani jeho bunda mu moc tepla nedodala.
„Takže v případě, že bychom ho nenašli, hrozilo mu silné podchlazení s možná i tragickými následky,“ řekl k nočnímu pátrání Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy.
Horští záchranáři také včera pomáhali chlapci, který uklouzl během sestupu z Lysé hory na zledovatělé cestě a při pádu se hlavou zaklínil do dřevěné zábrany na kraji stezky. „Místo nehody bylo i pro nás složitě dostupné, takže jsme se ke zraněnému dostávali poměrně dlouho a obtížně. Hocha mezi tím vyprostili náhodní turisté spolu s jeho maminkou a poskytli mu tepelný komfort,“ popsal okolnosti výjezdu Pavel Masopust, zasahující člen Horské služby Beskydy.
Jak záchranáři zjistili, chlapec si přivodil pravděpodobně poranění páteře. „Ihned jsme jeho stav konzultovali s dispečinkem linky 155 Moravskoslezského kraje a ti se rozhodli, že k nám vyšlou vrtulník. My jsme hocha zafixovali do vakuové matrace a velice šetrně jej dopravili na cca půl hodiny vzdálený heliport, kde mohl vrtulník ve tmě přistát,“ uvedl Pavel Masopust. Posádka pak zraněného transportovala do Ostravy k dalšímu ošetření.