Když napadne sníh, všichni zaměstnanci kina Kosmos trnou. Pokud ho napadne více a je mokrý, musí volat na pomoc hasiče, aby jim pomohli jej sundat dolů. Jeho tíhu by totiž střecha nemusela unést.
Problémů ale má kino daleko více. I proto se částka za rekonstrukci přehoupne pravděpodobně přes sto milionů korun. Zastupitelé Třince minulý týden rozhodovali, zda na tak velkou akci schválí peníze.
„Zpočátku jsme si mysleli, že půjdeme pouze do rekonstrukce střechy, ale na základě vyjádření odborníků jsme se rozhodli, že rekonstrukcí musí projít i interiér a technologie kina, protože chceme udržet biograf konkurenceschopný. Možná se někomu může zdát sto deset milionů hodně, možná někdo může namítnout, že máme provést rekonstrukci třeba ve dvou etapách. To ale z technického hlediska není možné. Buď uděláme rekonstrukci celou a pořádně, nebo můžeme kino uzavřít,“ nastínila primátorka Třince Věra Palkovská.
Zastupitel Martin Sikora podotkl, že pro to, aby mohl rozhodovat o tak velké akci, nemá dostatek informací. Vedoucí odboru investic třineckého magistrátu Alexandra Lipowská proto upřesnila, že město nechá vyměnit celou střešní konstrukci. Objekt zateplí. Rekonstrukcí musí projít i celý kinosál, tedy akustické podhledy, obklady i elektroinstalace.
V současné době má kino velice zastaralou vzduchotechniku. „Topíme, jak se říká, pánu bohu do oken. S novou vzduchotechnikou nám tak klesnou náklady za teplo,“ poukázala Alexandra Lipowská a vyčíslila, že střecha vyjde na 24 milionů, zateplení na 36 milionů, vzduchotechnika a akustika na 41 milionů korun. „Ceny se mohou měnit podle toho, jak rekonstrukci vysoutěžíme,“ doplnila.
Kinu ujíždí vlak
Ředitelka kina Kosmos Regina Szpyrcová vysvětlila, že třinecké kino patří mezi první kina v republice, která se dočkala digitalizace. „Technika, kterou dnes využíváme a díky které patříme mezi takzvaná premiérová kina, je už třináct let v provozu. V době, kdy jsme ji pořizovali, a to za přispění Státního fondu české kinematografie, nám řekli, že po deseti letech provozu bude třeba přemýšlet nad redigitalizací. Máme tři roky po termínu a musím říct, že projektor je za hranicí životnosti,“ upozornila ředitelka.
Pokračovala, že po odehrání 15 tisíc hodin může ze dne na den projektor odejít úplně. „V současné době hrajeme čtyři až šest hodin denně. Bez tří dnů v roce pouštíme filmy nepřetržitě. Když si to spočítáme, už jsme dávno překonali dvacet tisíc hodin promítání. Modlíme se, aby projektor vydržel do rekonstrukce,“ prozradila Regina Szpyrcová.
Redigitalizace podle ní není žádný luxus, naopak třineckému kinu v porovnání s ostatními už nyní ujíždí vlak. S obnovou techniky však kino muselo počkat, dokud město neopraví střechu.
Lana už nevydrží
O stavu střechy pravidelně informuje kino technická univerzita. Její odborníci měří pomocí sond a moderní technologie únosnost 78 ocelových lan, která střechu drží.
„Konstatovali, že střecha je v havarijním stavu a že je třeba ji rekonstruovat. Když taje sníh, musíme rozestavovat kyblíky, protože dovnitř kape,“ povzdechla si ředitelka kina. Dodala, že třinecké kino patří do top pětky nejnavštěvovanějších jednosálových kin v České republice. „Loni nás navštívilo přes 60 tisíc diváků. Před covidem v roce 2019 to bylo dokonce přes 80 tisíc. Myslím si proto, že si rekonstrukci zasloužíme,“ zhodnotila Regina Szpyrcová.
Zastupitelé pak hlasováním o rozpočtu města na příští rok schválili i částku na rekonstrukci kina. Město nyní vyhlásí výběrové řízení na zhotovitele.
Kdy začne akce a jak dlouho bude muset být kino uzavřené, není nyní jasné. „Temné scénáře hovoří až o jednom roku. Už teď uvažujeme o náhradním promítání v Trisii či v knihovně, ale to budeme muset ještě doladit,“ doplnila ředitelka kina.