Zastupitelé mají shodu – chatu na Javorovém město neprodá

Třinec Chatu na Javorovém město prodávat nebude. Aspoň na tom se shodli zastupitelé Třince na svém zasedání minulý týden. Třaskavé téma opět přineslo bouřlivou diskuzi, která trvala více než dvě hodiny.

Zastupitelé chtějí na Javorovém změnu. Chata by měla projít rekonstrukcí. Foto: Pavel Zubek

Už v zimě vznikla pracovní skupina, v níž usedli většinou zastupitelé napříč všemi kluby. Jejím cílem bylo navrhnout, jak by mělo město v budoucnu naložit s areálem Javorový vrch. „Jde nám o to, abychom o Javorovém nerozhodovali z pozice koalice versus opozice. Chtěli jsme, aby každý subjekt měl v pracovní skupině svého zástupce, který se detailně dozví vše ohledně stavu chat a bude o tom informovat ostatní,“ vysvětlila primátorka Třince Věra Palkovská.

Jak dále řekla, ve skupině byl i právník, poradce z pohledu stavebně-technicko-ekonomického, postupně se zapojili i poradci dotačních možností. „A na jednání skupiny dorazil i současný nájemce chaty Jiří Valenta a Dalibor Carbol, majitel pozemků dole pod lanovkou. Proběhly celkem čtyři jednání,“ přiblížila primátorka.

V polovině května se například konala schůzka přímo na Javorovém, aby se členové na vlastní oči seznámili se stavem budov ve vlastnictví města. „Některé mají poměrně honosný název, jako třeba Lyžařská chata, přičemž stav tomu naprosto neodpovídá,“ poznamenala Palkovská. Do 13. října pak měli členové skupiny předložit své návrhy.

Názory jednotlivých politických uskupení prezentoval náměstek primátorky Ivo Kaleta. „Všemi těmi dokumenty se táhnou tři nitě. Co se týče vlastnictví, pouze sdružení Společně pro Třinec navrhovalo, že by se chata na Javorovém měla prodat. Ostatní se shodli v tom, že by se majetek měl ponechat městu,“ uvedl Kaleta. Pokračoval, že rozpor mezi členy pracovní skupiny se týkal toho, kdo by měl chatu nadále provozovat. Zatímco Osobnosti pro Třinec i lidovci chtějí, aby to byl i nadále současný nájemce, Nezávislí preferují výpověď nájemci, ČSSD a ANO pouze uvedli, že chtějí nájemce a zároveň revizi nájemní smlouvy.

Co bude dále
Co se týče dalšího rozvoje chaty, Nezávislí chtějí od vedení města předložení vize a návrh koncepce rozvoje majetku města na Javorovém. KDU-ČSL by chtěla přípravu studie a plánu na rekonstrukci, která by řešila bezbariérovost, energetickou úsporu, větší kapacitu návštěvníků, aby na Javorovém mohl vzniknout moderní architektonický skvost, který je propojen s minulostí.

Zastupitelé za ČSSD si uvědomují, že masivní rekonstrukce v řádu desítek milionů korun nedává v současné době smysl. Město by mělo sledovat různé dotační možnosti. ANO by si představovalo zrekonstruovat chatu do podoby turisticko-sportovně-kulturního areálu. Chata by si měla zachovat architektonický charakter tvůrců z roku 1894. Cílem je, aby poskytovala zázemí ke sportovnímu vyžití v podobě bike parku, skialpinismu, paraglidingu.

Osobnosti pro Třinec by pak chtěly provést udržovací opravu střechy a vypracovat studii proveditelnosti případných stavebních úprav. V příštích letech by pak zcela odstranily obě chaty.

Primátorka vysvětlila, že studie proveditelnosti ukáže, do jaké rekonstrukce může jít. „Chata pochází z roku 1894 a některé věci už tam zkrátka realizovat nelze. Až budeme mít studii, zastupitelé rozhodnou, co je možné z pohledu technicko-ekonomického,” uvedla.

Zastupitelé pak o návrhu diskutovali skoro tři hodiny. Opozice kritizovala, že město o objekty nepečovalo dostatečně. „Pojďme hlasovat o tom, že rada se začne zabývat výpovědí ze smlouvy stávajícímu nájemci v termínu do 30. listopadu, protože se jinak nepohneme dál. Je to zásadní pro další práci,“ řekl mimo jiné zastupitel Radim Turek. Zastupitelé jeho návrh neschválili a celý bod pouze vzali na vědomí.

Další zprávy z regionu