Žena z Třince naletěla podvodníkovi a přišla o statisíce

Stačil jediný telefonát, notná dávka naivity a neopatrnosti a žena z Třince přišla o velkou částku peněz. Podvodník se v telefonu představil jako bankovní úředník a dokázal ji zmanipulovat ve svůj prospěch. Policie varuje, že těchto případů přibývá.

Žena přišla o značnou částku peněz. Zloděj ji pak poděkoval a vyrazil na dovolenou. Ilustrační foto

Podvodníci vydávající se za bankovní úředníky mají své legendy, například o neoprávněné žádosti o půjčku či o napadení účtu. Jsou promyšlené do posledního detailu. O tom se přesvědčila také žena z Třince, která tak přišla o více než 660 tisíc korun.

„Poškozenou telefonicky kontaktoval muž, který se představil jako zaměstnanec jedné z bank. Sdělil jí, že potřebuje doplnit email k její žádosti o úvěr. Když mu žena řekla, že v dané bance nemá účet a o úvěr nežádala, oznámil jí, že se tedy jedná o podvod, a že kontaktuje policii a také její banku. Žena poté volajícímu uvedla, u které banky má vedený účet,“ začala popisovat kroky podvodníka policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

Pokračovala, že o několik minut později ženě volal další muž, tentokrát údajný zaměstnanec její banky. Ten ji informoval o možném napadení účtu a sdělil, že se jí ozve někdo z bezpečnostního oddělení.

„Následoval telefonát s třetím mužem vydávajícím se za bezpečnostního manažera banky. Ten ženu instruoval, aby navštívila pobočku a své peníze vložila na rezervní účet, který jí vytvořil. Poté jí zaslal odkaz k tomuto účtu, kde se měla přihlásit stejnými přihlašovacími údaji jako ke svému stávajícímu účtu v internetovém bankovnictví,“ pokračovala mluvčí.

Na pobočce banky si bohužel podvedená žena neověřila pravdivost tvrzení volajícího. Naopak si vybrala hotovost a dle pokynu pod zaslanými QR kódy začala vkládat jednotlivé částky do bitcoinmatu v domnění, že je vkládá na „rezervní účet“. To si také ověřila přihlášením se k tomuto účtu, kde se jí vložené peníze připisovaly. Když pojala pochybnosti a chtěla do bitcoinmatu vložit jen část peněz, volající přišel s historkou, že do podvodu je zapojeno několik zaměstnanců její banky a peníze pochází z trestné činnosti a jsou speciálně označené, proto je musí vložit právě přes bitcoinmat.

„A jelikož drzost podvodníků nezná mezí, následující den, když se žena volajícího snažila znovu kontaktovat, jí odepsal, že se chystá na dovolenou na Bahamy, za kterou jí děkuje a pošle pohled,“ prozradila Kateřina Kubzová.

Třinečtí policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

„Obracíme se proto na všechny čtenáře, aby si dali pozor na podezřelé telefonáty. Pokud jim volá pracovník banky a tvrdí, že je jejich účet v ohrožení, měli by kontaktovat telefonicky nebo osobně svou banku a ověřit si pravdivost informací. Kontakty si vždy sami vyhledejte z veřejně dostupných zdrojů. Skuteční bankovní úředníci nikdy nepostupují tak, že by někoho telefonicky naváděli k vybrání peněz z účtu a jejich vložení nebo zaslání jinam,“ důrazně doporučuje policejní mluvčí.

 

Další zprávy z regionu