Zmodernizovaný rentgen se nemocnici osvědčil

Modernizace rentgenu se v Nemocnici Agel Český Těšín osvědčila. Ročně na něm zdravotníci provedou přes 13 tisíc výkonů. Je nejen komfortnější, ale pro pacienty i bezpečnější. Zdravotnický personál si ho nemůže vynachválit.

Zmodernizovaný rentgen v Nemocnici Agel Český Těšín. Foto: Agel

„Rentgenové pracoviště je v Českém Těšíně jediné svého druhu, další takové jsou nejblíže v Třinci a Karviné. Největší výhodou našeho pracoviště je, že se na běžné rentgenové vyšetření pacienti nemusí objednávat a toto vyšetření je provedeno téměř ihned v závislosti na naplnění čekárny,” vysvětlila předsedkyně představenstva Nemocnice Agel Český Těšín Barbora Zbránková.

V rámci ochrany pacienta stran dávky ionizačního záření je toto pracoviště od loňské modernizace vybaveno kromě expozičních komůrek pro optimalizaci množství záření také DAP-metrem, který měří součin dávky ionizujícího záření a plochy těla pacienta. Tyto přístroje společně měří množství vyprodukovaného záření, na jehož základě pak lze odhadnout právě radiační zátěž pacienta.

Rentgenové pracoviště v Nemocnici Agel Český Těšín využívá každoročně tisíce pacientů, kteří přicházejí od praktických lékařů, ale i z jednotlivých odborných ambulancí, jako je plicní, neurologické, urologické, ORL, zubní, revmatologické, interní, kardiologické, rehabilitační, ortopedické či chirurgické. „Pacienti u nás mohou absolvovat skiagrafické snímkování celého skeletu a břicha, včetně OPG vyšetření. Jsou jim přitom k dispozici dvě snímkovny s nepřímou digitalizací, které nabízejí krátké čekací lhůty,“ poukázala primářka RDG oddělení Jana Rupčíková.

Dodala, že pro pacienty na lůžkových odděleních nemocnice je pak k dispozici i mobilní rentgenový přístroj, který je pro špatně mobilní pacienty komfortnější.

Další zprávy z regionu