Zoufalá sezona. Pokud se nestane zázrak, včelaři jsou letos bez medu

Studené počasí, srážky, ale i nemoci včelstev. To vše trápí letos včely a tím i včelaře. Sezona je natolik špatná, že téměř žádný nemá med. Navíc se zdá, že ani na podzim nebude o moc lépe. Tak špatný rok mnozí nepamatují. Kdo z včelařů nezakrmil, může splakat nad výdělkem úplně.

Miroslav Poništ má včelí úly rovněž v Dolní Lomné. Foto: tm

„Spousta dřiny a výsledek velice špatný.“ Tak hodnotí zatím letošní sezonu vrchní včelařka Třineckých železáren Jana Madejová. Podle ní med není a s největší pravděpodobností letos ani moc nebude.

„Za vším je špatné počasí. Dlouho bylo chladno a deštivo. Včely vylétají, až když je stabilně nad deset stupňů. Pak už nic nekvetlo a včelky neměly z čeho dělat nektar. Moc mě to mrzí, ale takový je prostě fakt,“ poznamenala.

V podobném duchu hovoří Miroslav Poništ, včelař z Horní Lomné. „Vloni jsme co 10 dnů točili med, a přitom ani loňské jaro nebylo ideální. Letos ale byly na jaře extrémně chladné noci. Včelka potřebuje alespoň 15 stupňů, aby vylétla z úlu, jinak zkřehne. Tyto teploty ale nebývaly,“ vysvětlil Poništ.

Více se dočtete v dnešním vydání Třineckého hutníku.

Další zprávy z regionu