Mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Pavla Zdobnická informovala, že v oblasti spotřebních daní (z minerálních olejů, z lihu, z vína, z tabákových výrobků a surového tabáku, z piva) úřad vybral 71 milionů korun. Příjmy z celního řízení činily 803 milionů korun, na ekologických daních bylo vybráno 483 milionů korun a poplatky a pokuty tzv. dělené správy se vyšplhaly na téměř 300 milionů korun.
Další miliony do státního rozpočtu přitekly na pokutách zaplacených řidiči za chybějící dálniční známky. Při kontrolách na zpoplatněných úsecích dálnic celníci přistihli 1 454 vozidel bez dálničních kupónů, na pokutách za tyto prohřešky vybrali 2,25 milionu korun. Kontrolám se nevyhnuli ani řidiči nákladních vozidel, kteří v souhrnu za 3 321 porušení v oblasti elektronického mýtného vytáhli z peněženek celkem 3 164 000 korun.
Celníci však svou kontrolní činností také zabránili několikamilionovým daňovým únikům. Jak uvedla Zdobnická, loni mimo jiné zadrželi i zboží podléhající spotřební dani: 425 litrů lihovin, 170 000 kusů nekolkovaných cigaret, 730 kilogramů tabákových listů a tabáku, 188 000 litrů minerálních olejů.
Posvítili si také na provozovatele hazardu. „Provedli jsme 56 kontrol u provozovatelů s platným povolením, přičemž jsme zjistili 12 porušení právních norem. Také bylo provedeno 39 kontrol, zda nejsou hazardní hry prováděny bez vydaného povolení, při kterých bylo zadrženo 125 technických zařízení,“ pokračoval mluvčí celního úřadu.
Stranou zájmu celníků nezůstaly ani omamné a psychotropní látky – v kraji zajistili 364 000 kusů tablet obsahující pseudoefedrin a necelé 2 kilogramy sušené marihuany.
„V roce 2018 oproti předešlému roku značně narostl počet kontrol zaměřených na padělky. Většina případů v této oblasti se přesouvá k tzv. internetové kriminalitě,“ sdělila Zdobnická. Upřesnila, že moravskoslezští celníci loni zajistili 1342 padělků zboží. „Majitelům ochranných známek by prodejem vznikla škoda ve výši téměř 4 milionů korun,“ dodala.