Práce na rekonstrukci knížecího domu, který později byl sídlem soudu, věznicí či úřední budovou, odstartovaly v září. Akce za 67 milionů korun má skončit v červenci 2022. Výsledkem bude vybudování nové expozice Muzea Těšínska s názvem Muzeum Trojmezí.
I laikovi je jasné, že rekonstrukce historické budovy může přinést různá překvapení. Což se stalo, když se dělníci probourali do míst připomínajících komín. „Jedná se o udírnu pravděpodobně ze 17. nebo 18. století, což ještě musí potvrdit další analýzy,“ řekla archeoložka Muzea Těšínska Martina Uhlářová k objevu v budově, která volala po opravě již dlouho.
„Abychom dům udrželi v chodu, měli jsme před sebou dvě varianty. Buď do něj investovat sami, nebo prodat Moravskoslezskému kraji za odhadní cenu necelých 9 milionů korun. Zastupitelé se rozhodli pro druhou variantu,“ řekl jablunkovský starosta Jiří Hamrozi.
Vybudování expozice Muzea Těšínska, zaměřené na prezentaci nejvýchodnější části historického Těšínska i celé dnešní České republiky, zpřístupní zajímavé exponáty, vázané k tomuto regionu. „Realizací projektu dojde současně k naplnění dalších dílčích cílů, a to především k rekonstrukci a záchraně památkově chráněného domu v Jablunkově, zajištění bezbariérového přístupu a v neposlední řadě k významnému rozšíření expozičních ploch muzea a tím zpřístupnění nových exponátů ze sbírek Muzea Těšínska,“ sdělila mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová.
Více se dočtete v dnešním vydání Třineckého hutníku.