Odbory a Eurofer vydali Evropský akční plán pro ocel

Zástupci odborových organizací hutního průmyslu v Evropě včera vydaly Evropský akční plán pro ocel. Inovativní, zelený a konkurenceschopný domácí ocelářský průmysl EU je podle plánu nezbytný pro splnění ambicí Evropské zelené dohody, pro zajištění hospodářské odolnosti Evropy a také pro cíle EU týkající se otevřené strategické autonomie.

Marcel Pielesz. Ilustrační foto: tm

Je také hlavním zdrojem pracovních míst, poskytuje více než 300 tisíc přímých pracovních míst plus 2,3 milionu nepřímých pracovních míst v Evropě a je základem dalších klíčových průmyslových hodnotových řetězců. Je také předním odvětvím v zeleném přechodu, kdy se evropský ocelářský průmysl zapojuje a postupuje v dekarbonizaci, přičemž společnosti zahajují řadu průlomových projektů snižování emisí, které v jiných regionech světa nemají obdoby.

„Stále rostoucí nadbytečné kapacity oceli ve třetích zemích a nekalé obchodní praktiky však ohrožují životaschopnost evropského ocelářského odvětví a brání dalším investicím do zelené oceli vyrobené v Evropě. Vysoké náklady na energii a rostoucí náklady na uhlík navíc narušily průmyslovou konkurenceschopnost Evropy, jak nedávno zdůraznila takzvaná Draghiho zpráva,“ cituje z dokumentu předseda ZO OS KOVO TŽ Marcel Pielesz.

Odboráři zdůrazňují, že vytvoření zelených vedoucích trhů je zásadní pro stimulaci poptávky po zelené oceli vyrobené v Evropě. Poptávka po oceli s nízkým obsahem CO2 by měla být stimulována prostřednictvím veřejných zakázek a veřejných aukcí.

Přechod na čisté výrobní technologie vyžaduje bezprecedentní kapitálové investice a bude mít za následek výrazně vyšší provozní náklady během přechodu. Finanční potřeby do roku 2030 se dnes odhadují na přibližně 30 miliard EUR na kapitálové výdaje a 55 miliard EUR na provozní výdaje, v celkové výši více než 85 miliard EUR. „Signatáři paktu vyzývají evropské a národní orgány, aby přehodnotily své výdaje a vyčlenily finanční prostředky na podporu projektů dekarbonizace v průmyslovém měřítku,“ zdůraznil Pielesz.

„Zavazujeme se zapojit na všech úrovních s cílem spolupracovat na udržitelné a konkurenceschopné budoucnosti ocelářského odvětví EU a jeho pracovníků. V sázce jsou tisíce pracovních míst a všechny zúčastněné strany se musí spojit, aby našly řešení pro transformaci ocelářského sektoru,“ uzavřel Pielesz s tím, že přebytečná kapacita oceli je nyní skutečně globální krizí.

Celý dokument je na stránkách ZO OS KOVO TŽ. Odbory a Eurofer vydali Evropský akční plán pro ocel

Další zprávy z regionu