Jízda na letních pneumatikách v zimě – sankce a krácení odškodnění

Zima je výzvou pro auta i řidiče zároveň. Když venku mrzne nebo sníh pokryje vozovku, je to nepříjemné, nicméně, bezpečné cestě do cíle nemusí nic bránit – za předpokladu, že jsou obuty zimní (resp. celoroční) pneumatiky.

Ilustrační foto: Designed by Freepik

Povinnost mít obuté zimní pneumatiky platí od 1. listopadu do 31. března. Existují ale i případy, kdy lze v tomto období vyrazit na letních pneumatikách. Podmínky pro jednotlivé situace jsou stanoveny v § 40a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, který definuje provoz vozidel v zimním období. Povinnost užít zimní pneumatiky stanovuje v případech, kdy se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza či se na základě povětrnostních podmínek dá předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza vyskytovat. Pokud tedy vyrazíte na silnice s autem na letních pneumatikách, vystavujete se při náhodné kontrole policejní hlídkou riziku udělení blokové pokuty (tzv. příkazu na místě) ve výši až 2 000 Kč a ve správním řízení až ve výši 2 500 Kč. Celý proces se obejde bez bodového ohodnocení.

V zimním období si pak musíte dát pozor zejména v situaci, kdy je hloubka dezénu pneumatik méně než 1,6 mm (ať u letních či zimních pneumatik). V takovém případě dojde v zásadě vždy na správní řízení, pokutu ve výši 5-10 000 Kč a k tomu připsání 5 trestných bodů. Pokud navíc dojde k bezprostřednímu ohrožení provozu, bude Vám odebrán řidičský průkaz na 6 až 12 měsíců.

Nevhodné pneumatiky jsou v zimním období častou příčinou nehod, které mohou mít fatální následky. V případě, že k takové nehodě dojde a Vaše auto má obuté letní pneumatiky, Vy jako řidiči se v drtivé většině případů stáváte viníky (díky tomu, že jste nepřizpůsobili jízdu vnějším faktorům) a kompenzace za případné škody Vám může být výrazně krácena, často dokonce zcela zamítnuta. Pojišťovna se opírá zejména o závěry policie, a krátí či zamítne kompenzaci za případné škody jednoduše proto, že kdyby řidič jel na zimních pneumatikách, mohl například dříve zabrzdit a nehodě zabránit. Na druhou stranu však musí pojišťovna pro snížení nebo zamítnutí pojistného plnění prokázat příčinnou souvislost mezi letními pneumatikami, vznikem nehody a rozsahem škody.

Dbejte tedy na to, abyste přezuli na zimní pneumatiky včas. Rovněž se zamyslete nad tím, v jakých místech se pohybujete a nespoléhejte na to, že zákon vyřeší vše za Vás. Děláte to nejen pro sebe, ale také pro bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.

Další zprávy z regionu