Plenér pořádal Český Těšín minulý týden od čtvrtku do soboty. Nešlo o soutěž, ale o získání nových dřevěných soch, za něž dostanou řezbáři honorář. „Celý rok zvažujeme, jaké sochy by se nám nejvíce hodily, a podle toho pak vymyslíme celé téma,“ vysvětlila referentka městské zeleně Lada Večeřová s tím, že výtvory následně putují k torzům stromů, na školní zahrady nebo třeba do parků. „Letos jsme se rozhodli, že umělcům zadáme, ať vytvoří menší postavy. To také proto, abychom neměli problémy s následnou manipulací a údržbou,“ pokračovala.

Díky menším sochám navíc každý z pěti řezbářů nabídl, že vytvoří díla dvě.
„Nápad prochází nějakým myšlenkovým procesem. Záleží na tom, co člověka zaujme a co se mu v danou dobu líbí. Internet je obrovská zásobárna inspirace, což je pak potřeba skloubit dohromady a vyjde z toho konkrétní socha. Kromě postavy letos vytvořím také broukoviště, kde mě inspiroval brouk z knížky Egypťan Sinuhet,“ prozradil Čestmír Slíva, koordinátor těšínského sympozia.
Jakou podobu umělci kmenům vdechli a která prostranství jejich díla ozdobí, se dočtete v aktuálním vydání Třineckého hutníku.