Akce se konala v Hlavní budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně a nechyběli na synové, vnučka a pravnoučata Jiřiny Králové. Prezentaci publikace doplnila přehlídka některých typů krojů, které vynesli členové FS Slezan a dvě pracovnice muzea.
Záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, bylo představit veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
Rozsáhlé kolekci, kterou Jiřina Králová darovala Muzeu Těšínska, dominují textilní sbírky. „Jsou v ní zastoupeny jak původní lidové textilie, tak i rekonstruované oděvní součásti ze zmíněných regionů. Publikace je navíc doplněna o krojové rekonstrukce z její dílny, které jsou dosud spravovány folklorními soubory,“ přiblížila mluvčí Muzea Těšínska Lenka Ježová Bichlerová.
Významnou část kolekce tvoří krojové šperky, pohlednice, drobné etnografické publikace a brožury, historické fotografie, ale i fotodokumentace folklorního hnutí, které autorka sama velkou měrou ovlivnila. Pro lepší dokreslení osobnosti Jiřiny Králové byla do publikace přiřazena i její vlastní tvorba s lidovou tematikou, a zejména unikátní osobní oděvy a doplňky, které ukazují její renesanční osobnost v plné šíři.
Textovou část publikace, která čítá celkem 320 stran, doplňuje 416 barevně tištěných ilustrací, zvláště unikátních dobových fotografií i nově pořízených snímků, které dokumentují vývoj a podobu lidové oděvní kultury, dále reprodukce střihů, nákresů a poznámek z výzkumu.
„Na knihu naváže výstava, zatím má stejný pracovní název jako kniha (Putování za krásou), která bude k vidění od poloviny září v jablunkovském Muzeu trojmezí a jejíž autorkou bude Lucie Kaminská,“ říká mluvčí Muzea Těšínska Lenka Ježová Bichlerová.