První linie je věnována habsbursko-lotrinské větvi panovnického rodu, v jejímž majetku se nacházelo těšínské a později i frýdecké a třinecké panství. Bohaté lesy, naleziště rudy a vydatné vodní toky vhodné k pohonu vodních kol poskytovaly příhodné podmínky k založení několika hutních závodů pod správou Těšínské komory.
Druhou linii reprezentuje konkurenční projekt olomouckého arcibiskupa a kardinála Rudolfa Jana, který roku 1828 založil ve Vítkovicích huť, která jako první v monarchii využívala k výrobě železa kamenouhelný koks místo dřevěného uhlí. Ačkoli se naplnění záměru nedožil, položil tak základy jednoho z nejvýznamnějších hutních závodů střední Evropy – Vítkovických železáren.
Třetí linií je spojení Habsburků jako velmistrů řádu německých rytířů s Jeseníky a jejich podhůřím. Výstava představuje i výsledky mezioborového výzkumu surovinové základny zdejších hutí.
Výstava je připravena ve spolupráci s Muzeem Těšínska, Muzeem Třineckých železáren a města Třince a Muzeem Beskyd Frýdek-Místek. Potrvá do 31. března 2025. Navštívit ji můžete v pracovních dnech od 8 do 16 hodin.