Kolektivní vyjednávání v cíli. Mzdy příští rok porostou

Na růstu mezd zaměstnanců Třineckých železáren (TŽ) v roce 2019 se shodli zástupci vrcholového vedení hutě a představitelé Základní organizace odborového svazu KOVO. Růst ve výši 8 % základní složky mzdy a o další 4 % v případě splnění plánovaného hospodářského výsledku firmy zaměstnancům zaručí dodatek kolektivní smlouvy. K jeho podpisu došlo včera odpoledne.

Podpis dohody proběhl ve středu 19. prosince odpoledne.

S ohledem na dobré hospodářské výsledky byly zaměstnancům na návrh představenstva firmy ještě letos vyplaceny mimořádné odměny, čímž se podle předběžných propočtů zvýší průměrný výdělek o 1500 korun měsíčně, oproti dojednané výši pro rok 2018. Příští rok by průměrná mzda v TŽ měla překročit 36 000 korun za předpokladu, že firma bude prosperovat.

Zaměstnancům se konkrétní navýšení promítne do nového platového výměru od 1. ledna 2019 v závislosti na pracovním zařazení a osobním ohodnocení.
Součástí dohody je také nárůst příspěvku zaměstnavatele do penzijního připojištění zaměstnanců o 350 korun, čímž průměrný příspěvek zaměstnavatele přesáhne 1100 korun měsíčně. Penzijní připojištění si v třinecké huti ze 7 000 zaměstnanců platí drtivá většina – přes 6 000 lidí.

Pracovníkům hutě budou i v následujícím roce 2019 náležet zaměstnanecké výhody v podobě příspěvku na stravování, rekondičních pobytů v lázních a řady dalších výhod vyplývajících z kolektivní smlouvy. Každoročně zaměstnanci také získávají poukaz na odpočinkové aktivity dle vlastního výběru v hodnotě téměř 4000 korun.

Zaměstnance chceme odměnit za jejich náročnou práci. Nesmíme však ohrozit ekonomickou stabilitu firmy a rozumně rozdělit prostředky do investic, nákladů na energie, spotřeby materiálu a surovin, oprav.Jan Czudek, generální ředitel TŽ

Třinecké železárny i v roce 2019 chystají investice do rozvoje firmy ve výši přesahující 2,5 miliardy korun z toho 800 milionů korun směřuje do ekologických projektů. „Na trhu máme stabilní postavení a díky investicím do technologií je o naši ocel zájem. Budeme se však muset vyrovnat s růstem nákladů za emisní povolenky, jejichž cena roste a promítá se výrazným způsobem do výroby oceli i do ceny energií,“ upozornil na nejzávažnější riziko příštího období generální ředitel hutě Jan Czudek. Přesto doufá, že se plánovaný hospodářský výsledek podaří splnit a ustát všechna rizika v oboru.

Výrazný růst mzdových nákladů by podle jeho slov měla huť v této výši ekonomicky zvládnout, ale je třeba zvýšit produktivitu práce. „Zaměstnance chceme odměnit za jejich náročnou práci. Nesmíme však ohrozit ekonomickou stabilitu firmy a rozumně rozdělit prostředky do investic, nákladů na energie, spotřeby materiálu a surovin, oprav,“ doplnil.

Zástupci odborů jsou s výsledkem dohody spokojeni. „Důležité je, že jsme společně dospěli k dohodě, která je pro obě strany akceptovatelná. Růst je v současnosti jeden z nejlepších výsledků uzavřených kolektivních dohod v průmyslovém odvětví,“ konstatoval předseda ZO OS KOVO TŽ Marcel Pielesz.
Doplnil, že se odboráři snaží vždy dosáhnout maximálních nárůstů do mezd i zvyšování zaměstnaneckých výhod. „Podnik ale musí zůstat v dobré kondici, vážíme si proto investic do rozvoje, které zaručují konkurenceschopnost na trhu a pro zaměstnance jistotu práce i do budoucna,“ uzavírá Marcel Pielesz.

V Třineckých železárnách pracuje aktuálně přes 7 000 lidí, a to včetně provozů v Ostravě – Vítkovicích, Tažírny oceli ve Starém Městě, Univerzální tratě v Bohumíně a Závodě sochorová válcovna v Kladně.

Další zprávy z regionu