Mladí návštěvníci byli spolu se svým dospělým doprovodem už u samotné výroby železa a oceli, zaujala je Kyslíková konvertorová ocelárna a především zařízení plynulého odlévání, kde tekutá ocel dostává tvar.
„Ani jsme to nečekali, ale je to tady fakt zajímavé,“ shodli se spolužáci ze Základní školy Slezská v Třinci. Na válcovnách C a D nebo během návštěvy úpravny lesklých tyčí je zaujala automatizace provozů. „Líbilo se mi namotávání drátu do dvoutunových svitků i to, že vlastně k výrobě není potřeba až tak moc lidí, vše obstarají stroje,“ uvedla patnáctiletá Katrin, která byla v šestnáctičlenné skupině mladých školáků jednou ze dvou dívek, jež do železáren zavedla zvědavost.
„Ještě úplně nevím, pro jaké studium se rozhodnu. Lákají mě počítače i elektřina,“ svěřil se Marek, který viděl, jak důležité je využití moderních technologií a IT v průmyslu. Werkoví průvodci-technologové hovořili nejen o produkci, ale také o ochraně životního prostředí, na kterou kladou železárny velký důraz, o čemž svědčí 8miliardové ekologické investice. Po čtyřhodinovém maratonu hutními provozy odcházeli návštěvníci, pro které byla návštěva třinecké hutě premiérou, plní informací, zážitků i poznání, že studium technických oborů skýtá nepřeberné množství uplatnění v průmyslových firmách.