Mladí školáci poprvé v železárnách

Nahlédnout do tajů hutě měli možnost minulý čtvrtek na tři desítky žáků letos končících základní vzdělání. Třinecké železárny jako každý rok otevřely svou bránu deváťákům, aby jim exkurze po hutním podniku pomohla se zaměřením dalšího studia. Přímo na provozech mohli vidět, jak technické obory uplatnit v praxi.

Exkurze zavítala i na kyslíkovou konvertorovou ocelárnu.

Mladí návštěvníci byli spolu se svým dospělým doprovodem už u samotné výroby železa a oceli, zaujala je Kyslíková konvertorová ocelárna a především zařízení plynulého odlévání, kde tekutá ocel dostává tvar.

„Ani jsme to nečekali, ale je to tady fakt zajímavé,“ shodli se spolužáci ze Základní školy Slezská v Třinci. Na válcovnách C a D nebo během návštěvy úpravny lesklých tyčí je zaujala automatizace provozů. „Líbilo se mi namotávání drátu do dvoutunových svitků i to, že vlastně k výrobě není potřeba až tak moc lidí, vše obstarají stroje,“ uvedla patnáctiletá Katrin, která byla v šestnáctičlenné skupině mladých školáků jednou ze dvou dívek, jež do železáren zavedla zvědavost.

„Ještě úplně nevím, pro jaké studium se rozhodnu. Lákají mě počítače i elektřina,“ svěřil se Marek, který viděl, jak důležité je využití moderních technologií a IT v průmyslu. Werkoví průvodci-technologové hovořili nejen o produkci, ale také o ochraně životního prostředí, na kterou kladou železárny velký důraz, o čemž svědčí 8miliardové ekologické investice. Po čtyřhodinovém maratonu hutními provozy odcházeli návštěvníci, pro které byla návštěva třinecké hutě premiérou, plní informací, zážitků i poznání, že studium technických oborů skýtá nepřeberné množství uplatnění v průmyslových firmách.

Další zprávy z regionu