Nová linka zvýší přidanou hodnotu drátů

Novou linku pro elektrolytické fosfátování a tažení drátu právě instalují v Třineckých železárnách. Jde o jednu z letošních investic do zvýšení přidané hodnoty produktů. Linku s označením STAKU 2 firma staví v původní hale vedle stávající linky. Náklady na investici přesáhnou 100 milionů korun.

Technologie dorazila do připravené haly minulý týden.

Do provozu by zařízení mělo být uvedeno na konci letošního roku. Právě nyní probíhá instalace jedné z klíčových technologií, drátotahu. „Fosfátování je operací následující po žíhání materiálu. Jde o nanesení vrstvy fosfátu na drát a jeho protažení na požadovaný průměr,“ vysvětluje investiční ředitel TŽ Radek Olszar. Žíhané a fosfátované dráty pak směřují zejména do automobilového průmyslu, jsou však potřebné i ve strojírenství a využívají se také například pro výrobu ložisek. Linka s poloautomatickým provozem by do provozu měla být uvedena na přelomu letošního prosince a ledna příštího roku.

Do plného provozu však už nyní směřuje nová zušlechťovací linka, v železárnách druhá v pořadí. Investice za zhruba 250 milionů korun započala v loňském roce. „Rozšířili jsme stávající halu s první zušlechťovací linkou a navýšili tak kapacitu tepelně zpracovaných tyčí kalením a popouštěním, což zlepšuje jejich mechanické vlastnosti,“ upřesňuje Radek Olszar.

Dodává, že ocelové tyče získávají tepelným zpracováním lepší vlastnosti při stejné pevnosti. Ty je předurčují k uplatnění ve strojním a automobilovém průmyslu. Typickými výrobky ze zušlechtěných tyčí jsou například pevnostní spojovací díly, táhla, hřídele, pružiny či stabilizátory. Na lince nyní probíhá poslední ladění technologie. Po kolaudaci, která má proběhnout v nejbližších dnech, začne vyrábět na plnou kapacitu.

K dalším investicím letošního roku patří také stavba nové loupací linky za 700 milionů korun. V letošním roce probíhají stavební práce na nové hale.

Celkové investice v letošním roce s ohledem na ekonomicky náročné období nepřesáhnou 1,4 miliardy korun. Firma se letos také vyrovnává i tématem uhlíkové neutrality. Pracuje na kompenzaci emisí CO2. „Připravujeme projekty, jež povedou ke snížení naší i globální uhlíkové stopy, a to zejména v oblasti energetiky, kde to je technicky možné,“ uzavírá investiční ředitel.

Další zprávy z regionu