Stávající nadzemní horkovody již nevyhovují současným požadavkům na energetickou náročnost a vykazují značné tepelné ztráty. Oba projekty realizuje společnost Energetika Třinec (ET), dceřiná firma Třineckých železáren. V městské části Konská projekt spočívá především ve zkrácení celkové trasy horkovodu, což přinese úsporu primární energie v objemu 3 300 GJ ročně.
„Počítáme s částečně novou podzemní trasou předizolovaného potrubí, čímž dojde ke snížení celkových ztrát tepla. Zrušíme 736 metrů horkovodního nadzemního vedení a zrealizujeme kratší napojení předizolovaným potrubím v délce 195 metrů,“ přibližuje Petr Matuszek, ředitel Energetiky Třinec. Náklady dosáhnou 5,6 milionů korun, bezmála dva miliony korun pokryjí dotace.
Značné tepelné ztráty prokázalo také měření odběrů tepla na druhém nadzemním horkovodu v Třinci na Kanadě, a to až 28 % z celkového objemu dodávaného tepla.
Projekt počítá s výměnou tepelné izolace horkovodního nadzemního vedení v délce 800 metrů za minerální vlnu s vnějším oplechováním. Náklady v tomto případě dosáhnou téměř čtyř milionů korun, z nichž více než 1,5 milionu pokryje dotace. „U tohoto projektu jsme úsporu energie vyčíslili na 870 GJ za rok,“ uzavírá Petr Matuszek.
Oba projekty získaly veřejnou podporu z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.