Ručně vyráběná síta z Kamenné tvoří důležitou součást radarů

Kvalitní drát, letitá zkušenost a precizní um. To jsou základní kameny úspěchu ruční výroby sít, která jsou součástí stacionárních i pojízdných radarů využívaných třeba pro řízení letového provozu. Ročne jich v závodu ŽDB Drátovna v Kamenné na Šumpersku vyrobí zhruba stovku. Současná zakázka čítá 28 kusů.

Za ručně vyráběnými síty, která jsou v další fázi používána ve výrobě radarů, stojí Jaroslav Sitta. Foto: pmj

Nestorem ručně vyráběných ocelových sít je Jaroslav Sitta se svými spolupracovníky. „Velikost jednotlivých ok v sítu už mám prostě v hlavě. Musíme být přesní, proto hlavně dbáme na to, abychom dráty neutáhli moc ani málo,” vysvětluje Jaroslav Sitta, který v závodě v Kamenné pracuje již 26 let.

Síta do radarů vyrábí v Kamenné z hliníku, který je povrchově upraven tak, aby obstála v agresivním prostředí. Jsou vyvážena do více než 120 zemí světa. „Tato zakázka je natolik specifická, že vyžaduje nejen na míru vyrobený box, ale i zvláštní přepravu,” přibližuje vedoucí závodu Petr Vicenec.

Od lýka k drátu
Provoz v malé vísce, kde byste podobnou fabriku spíše nehledali, píše svou historii více než 170 let. Tehdy její zakladatelé začínali s výrobou z lýka, které postupně nahradili drátem. Nyní je závod v Kamenné součástí provozu ŽDB Drátovna a spolu s ním patří do skupiny Moravia Steel – Třinecké železárny.

Na ocelové dráty, tkaniny a síta z Kamenné můžeme narazit v potravinářství, elektrotechnice, automobilovém průmyslu, stavebnictví či zdravotnictví. Výjimkou není ani design.

„Jsou to třeba vodní filtry, jehly nejvyšší kvality, součástky do zdravotnických respirátorů či nejrůznější vázací pásky. Našimi tkaninami je vyzdobena střecha Tančícího domu v Praze. Naše roční výroba dosahuje objemu kolem 1,3 kilotuny. Váhově však nemůžeme konkurovat jiným provozům či firmám ve skupině MS-TŽ, jelikož produkujeme i velmi malé výrobky, které jsou menší než nehet u malíčku,” shrnul Petr Vicenec.

Srdcem závodu je tažírna, kde táhnou drát přivezený z Bohumína. Ten pak využívají na tkalcovně anebo dále prodávají zákazníkům.

„Tkaní z drátu je velmi podobné textilní výrobě. Naše tkalcovské stavy jsou jen o něco málo robustnější. Stejně jako u tkaní textilu, i na našem válci šířky 2,5 metru musí naši pracovníci připravit osnovu, do níž pak drát vetkávají. Na tu nejhustší a nejjemnější tkaninu používají několik tisíc drátků. Vše dělají ručně,” uzavírá vedoucí. Stroj pak už samotné tkaní obstará sám.

Další zprávy z regionu