Dle scénáře akce došlo k nekontrolovatelnému úniku nebezpečného plynu, což okamžitě zaznamenal systém stacionárního monitoringu oxidu uhelnatého (CO) na energetickém dispečinku Energetiky Třinec.
Zaměstnanec Energetiky proto neprodleně zkontroloval objekt plynojemu. Náhle se prasklina zvětšila a pracovník byl intoxikován. To už stacionární monitoring signalizoval vysoké hodnoty CO, což dispečer vyhodnotil jako masivní únik plynu a ihned povolal jednotku hasičů Třineckých železáren a speciální plynovou skupinu Kohut Třinec.
Okamžitě se aktivoval vnější havarijní plán hutní firmy, konkrétně havarijní karta úniku hutního plynu z plynojemu. Podnikoví hasiči zachraňovali intoxikovaného pracovníka Energetiky a vytyčili nebezpečnou zónu. Do akce se zapojil Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK), který vyrozuměl policii, strážníky i záchranáře.
Takový byl průběh speciálního taktického cvičení havarijní připravenosti, které proběhlo v pondělí večer. Jeho cílem bylo procvičit součinnost složek integrovaného záchranného systému, úřadů a prověřit stav havarijní připravenosti Třineckých železáren a Energetiky Třinec při závažné havárii.
„Důraz jsme při cvičení kladli na komunikaci a taktiku všech složek při společném zásahu, varování a informovanosti obyvatelstva prostřednictvím všech systémů a sirén, ale také na ověření funkčnosti a využití nových informačních technologií statutárního města Třinec,“ shrnul Bohdan Sikora, velitel HZS MSK Třinec. Cvičení ukončila siréna po deváté hodině večer.