Investice nazvaná Odprášení zařízení pro odběr a zpracování směsi pro výrobu vysokopecního aglomerátu je již druhou významnou ekologickou investicí na homogenizační skládce.
Nový velkostroj je vybaven skrápěcím zařízením a odsáváním prachu z jednotlivých přesypů, díky čemuž uniká do ovzduší méně prachu při zpracovávání surovin pro výrobu surového železa.
Od poloviny července jede ve zkušebním provozu, v němž se lidově řečeno vychytávají mouchy. Nyní se zhotovitel pere především s problémem s hlučností.
Hlučnost zařízení se ukázala záhy po jeho spuštění do zkušebního provozu. Způsobuje jej zásadní součást velkostroje, korečkový dopravník, jehož kovové součásti při pohybu nepříjemně pískají. Zhotovitel zařízení spolu s dodavatelem korečkového řetězu pracují na nápravě a hledají technické řešení, které tření materiálu s nepříjemným zvukovým efektem zabrání. Zatím firma dvakrát denně řetěz promazává, aby zvuk nebyl tak výrazný.
„Nové stroje nahradily 50 let staré zařízení, které několik desítek let nikdo nevyráběl. Jsou po dlouhé době opět první svého druhu, proto nyní čelíme některým takříkajíc dětským nemocem, s nimiž se musíme vypořádat,“ vysvětluje projektový manažer Třineckých železáren Zbigniew Kantor, který má investici na starosti.
Projekty obou portálových naběračů huť financuje společně s prostředky z Operačního programu Životní prostředí s celkovými náklady přesahujícími 750 milionů korun. Prašnost se při plném provozu obou zařízení sníží o desítky tun