Studentům průmyslovek přiblížili Válcovnu trub

Mezi studenty středních škol ve Frýdku-Místku a Ostravě-Vítkovicích se zaměřením na hutní a strojní obory zamířili minulý týden zástupci provozu Třineckých železáren, ostravské Válcovny trub.

Na návštěvě na POJ Frýdek-Místek. Foto: tm

„Studentům jsme nejen nastínili historii a současnost Třineckých železáren, ale také naší válcovny. Abychom udrželi jejich pozornost, měli jsme připraveny i soutěže o ceny,“ řekl vedoucí provozu Válcovny trub Daniel Szotkowski.

Například na POJ Frýdek-Místek se besedy zúčastnili studenti třetího ročníku. Ti na videu se zájmem sledovali, jak se vyrábí bezešvé trubky. A to postupně krok za krokem od tavby ve vysoké peci až po finální expedici hotového výrobku přímo k zákazníkovi. Také se dozvěděli, že ostravský provoz je mezi zákazníky oblíbený i proto, že je schopen a ochoten pokrýt i menší objednávky. Studenti nejen poslouchali, ale měli i otázky k samotné výrobě.

Návštěvou vedení válcovny mezi studenty nic nekončí. Naopak. Válcovna trub připravuje Řemeslný jarmark 2022. „Jedná se o soutěž v praktických dovednostech pro žáky středních škol o putovní pohár, která bude u nás probíhat 2. května,“ uzavřel Szotkowski.

Cílem soutěže je probudit mezi studenty zájem o práci v Třineckých železárnách. Klání se zúčastní SOŠ Frýdek-Místek, POJ Frýdek-Místek a Vítkovická střední průmyslová škola.

Válcovna trub otevřela dveře

Nahlédnout do zákulisí výroby bezešvých trubek nechal minulý týden provoz TŽ, ostravská Válcovna trub. V pátek sem zavítali pedagogové odborného výcviku ze POJ Frýdek-Místek. V dalších dnech v Ostravě přivítají pedagogy z vítkovické průmyslovky a SOŠ Frýdek-Místek.

„Je to úplně jednoduché, učitelé předávají informace svým žákům, což jsou naši potencionální zaměstnanci,“ řekl vedoucí provozu Válcoven trub Daniel Szotkowski. Filmová projekce přiblížila historii válcovny až po současnost. Následovalo představení firmy s výhledem na budoucnost. Na přetřes přišla i válečná situace na Ukrajině a možné negativní dopady na válcovnu.

Ovšem hlavním bodem byla návštěva samotného provozu. Učitelé mohli sledovat, jak jdou ocelové sochory do pece a po ohřevu putují na děrovací stroj, válcovací stolici, pilu a další zařízení, jejichž výsledkem je trubka na míru šitá pro zákazníka.

Se zájmem si pak všichni kantoři prohlíželi legendární vozidlo Clark, které desítky let neodmyslitelně patřilo ke koloritu života v ostravské části Vítkovice. Jeho unikátnost spočívá v tom, že náklad převáží po silnici, přičemž ten je umístěn pod kabinou řidiče. „Na tyto stroje se stále můžeme spolehnout a jsou součástí naší výroby,“ dodal Szotkowski.

Válcovna trub ve větší míře osobně oslovuje střední školy se strojním či hutním zaměřením v letošním roce poprvé. „Ale rozhodně budeme chtít v tomto nastoleném trendu pokračovat,“ zdůraznil na závěr Szotkowski.

Další zprávy z regionu