Celkem v roce 2019 firma registrovala 753 zlepšovacích návrhů. Oproti roku 2018 je to asi třetinový pokles, což je důsledkem zpřísněných podmínek pro podávání nabídek. Naopak ale přibylo těch, kteří podali návrh vůbec poprvé. „Souvisí to především se zjednodušením podávání návrhů,“ podotýká Bohdan Suchanek z oddělení Výzkumu a správy průmyslového vlastnictví Třineckých železáren. Zavedené zlepšovací návrhy podle deklarovaných přínosů přinesly přes 46 milionů korun.
Celopodnikovou dlouhodobou soutěž zlepšovatelů vyhrál Roman Sikora z provozu Výroba železa a oceli (VO). Na druhém místě se umístil Michael Heider (VO), na třetím Libor Byrtus z Válcovny drátů a jemných profilů (VJ), na čtvrtém Petr Kukutsch z provozu Doprava a expedice (VL), na pátém Bohdan Ondraszek (VO).
Letošní vítěz zlepšovatelské soutěže, Roman Sikora z provozu VO, je dlouholetým zlepšovatelem a podle spolupracovníků své návrhy nepíše zbrkle, ale mnohdy je nejdříve vyzkouší v praxi a nápad sepíše, až když se odsvědčí. „Například zlepšovací návrh na doplňování chladicí vody ze sekundárního chlazení se podařilo dosáhnout roční úspory vody téměř 173 kubíků a úspory energie ve výši 40 000 kW,“ říká o jednom svém návrhu vítěz soutěže Roman Sikora.
Svými nápady nejen usnadnil svou práci, ale také přinesl mnoho finančních úspor celému provozu. „Jedná se o úspory na náhradní díly, či práci strávenou s opravami. Za své nápady byl ohodnocen finanční odměnou a druhý rok po sobě se umístil na stupních vítězů jako nejlepší mezi nejlepšími,“ uvedl Antonín Samek, koordinátor zlepšovatelských návrhů na provoze VO. Podle něj řada nápadů přichází spontánně lidem proto, že pracují ve stále méně početnějších pracovních skupinách a snaží se práci si zrychlit a zefektivnit.
Libor Byrtus z provozu VJ mezi jinými návrhy přinesl nápad, který šetří peníze i přírodu, neboť recykluje již použitý olej. „Jde o možnost mazání válečkových skřínek již použitým olejem, který byl pro zhoršenou odpudivost vody vyřazen z provozu. Doposud se olej odváděl na sběrné místo a poté se ekologicky zpracovával. My jej ponecháme odstát v regenerační nádrži, přefiltrujeme a na základě výsledků z odebraných vzorků znovu použijeme pro olejovzdušné mazání,“ vysvětluje nápad bronzový účastník soutěže zlepšovatelů.
Nejlepším provozem ve zlepšovatelství se v loňském roce stala Válcovna drátů a jemných profilů. Stříbro si vybojoval provoz Výroby železa a oceli, na třetí pozici se umístila Válcovna trub.
„Ocenění patří hlavně zlepšovatelům, a také těm, kteří je na našem provoze vyhodnocují. Především díky nim jsme jako provoz obdrželi ocenění za 1. místo. Ne vždy je důležitý počet, důležitá je taky kvalita, tedy přínos jednotlivých zlepšovacích návrhů,“ míní Zdeněk Blecha, koordinátor zlepšovacích návrhů na provoze VJ.
Vedoucí tří nejlepších provozů navrhli také zlepšovatele, kteří se nejvyšší měrou podíleli na dosaženém výsledku nejen za sledované roční období. V této kategorii se na prvním místě umístil Zdeněk Blecha (VJ), na druhém Marcel Rychlík a Josef Cienciala (VO), na třetím Martin Hudec (VT).