Velvyslanec ocenil snahu hutě směřovat k uhlíkové neutralitě

Na pracovní jednání přijel minulý týden v úterý do Třineckých železáren velvyslanec České republiky při Evropské unii Jaroslav Zajíček s delegací.

S vedením firmy hovořil o dalším směřování EU v oblasti uhlíkové neutrality. Návštěvu ukončil v Třinci prohlídkou provozu válcovny drátu.

Jednalo se o přípravnou misi před plánovanou návštěvou velvyslanců a zástupců Komise a Rady EU, která se má uskutečnit v příštím roce a má představit ekonomickou situaci kraje, ohrožená odvětví i úspěšné restrukturalizační projekty a inovační prostředí. Velvyslance doprovázel tým lidí ze Svazu průmyslu a Úřadu vlády.

Během ranního setkání s vedením hutě hovořili zejména o aktuální situaci v ocelářském průmyslu v Evropě. Generální ředitel Jan Czudek také představil výrobní program skupiny Třinecké železárny a Moravia Steel. „Evropa by měla chránit svůj průmysl, který patří z hlediska ekologie ke světové špičce. Bohužel ale čelí enormnímu tlaku exportů ze zemí třetího světa. Zejména z Číny, největšího světového producenta oceli,“ uvedl mimo jiné.

Hovořilo se také o tématu uhlíkové neutrality. „I kdyby došlo k úplnému uzavření evropského průmyslu, který se podílí na globálních emisích pouze zhruba jedním procentem emisí CO2, situace s globálním oteplováním se spíš zhorší. Zvýší se totiž produkce výroby v zemích, kde nedodržují ekologické limity tak jako evropské firmy,“ podotkl Jan Czudek.

Na konkrétních případech produktů z oceli z Třince demonstroval její nepostradatelnost v boji s uhlíkovou neutralitou zejména v segmentech větrné energetiky a železničního průmyslu. Delegaci pak nastínil plán snížení produkce CO2 v třinecké huti. Připomněl například, že všechny administrativní budovy jsou v huti napájeny zelenou energií ze solárních zdrojů. „Hledáme další cesty, jak dospět k uhlíkově neutrální výrobě. Jde o náročný proces, transformace bude něco stát a bez podpory EU nebude možná,“ uzavřel generální ředitel.

Velvyslanec při EU Jaroslav Zajíček konstatoval, že cesta k zelené Evropě je prioritou nové Evropské komise. Nyní je podle něj potřeba pracovat na podmínkách, za jakých se každá členská země EU se svými specifickými podmínkami bude schopna dostat na určitou úroveň snížení produkce CO2. Ať už jde o možnost volby energetického mixu, nebo o dostatek financí na transformaci.

„Diskuse v Evropě bude dál probíhat. Můžete se na nás spolehnout, že budeme bojovat za to, aby přechod na zelenou cestu byl realistický a realizovatelný,“ ujistil Jaroslav Zajíček. Dodal, že blížící se české předsednictví v Radě EU bude příležitostí prezentovat specifický průmyslový a energetický mix České republiky i ostatním členským státům.

Další zprávy z regionu