Lucie Šestáková, která Českou republiku zastupuje ve výboru Coreper I, spolu se zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR navštívila Moravskoslezský kraj ve čtvrtek 18. července. Dopoledne si delegace prohlédla Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET) VŠB-TUO. Poté zamířila do Třince. Kromě společné diskuse s vedením firmy si pak se zájmem prohlédla vysokou pec a ocelárnu.
Výrobní ředitel Třineckých železáren Tomáš Gajdzica představil výrobkové portfolio, exportní teritoria i dlouholetou historii a provázanost hutě s regionem. Hovořil například o současné situaci na trhu s ocelí, zmínil ekologické projekty a věnoval se zejména tématu transformace, kterou železárny připravují.
„Třinecké železárny do ekologických projektů vynaložily od roku 1997 částku dosahující bezmála 11 miliard korun. Aktuálně pracujeme na zásadních krocích, díky nimž snížíme dle požadavků Green Deal emise CO2 o 55 %. V realizaci je transformační projekt, jehož cílem je ekologicky šetrná výroba oceli,“ uvedl a prezentoval konkrétní plánované kroky, mezi něž patří i výstavba moderní elektrické obloukové pece.
V diskusi pak výrobní ředitel zdůraznil, že pro úspěšné zvládnutí transformace firma potřebuje ideálně prodloužení doby pro příděl bezplatných povolenek, pro zachování konkurenceschopnosti pak funkční systém CBAM (mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích).
„Bezpodmínečný je i dostatek bezemisní energie za konkurenceschopné ceny a jasně deklarovaná podpora z Modernizačního fondu a dalších zdrojů,“ řekl.
Coreper I připravuje jednání Rady v několika oblastech, mezi něž patří kromě jiného konkurenceschopnost, vzdělávání, zaměstnanost, životní prostředí i energetika.