Werkfušky: exponáty jsou vybrány

Burza werkových fušek v Muzeu Třineckých železáren a města Třince v pondělí jasně ukázala, že na připravované únorové výstavě bude nač koukat. Čtyřicet lidí přineslo na 200 výrobků, které vznikly díky šikovným rukám v třinecké huti.

Burza werkových fušek v Muzeu TŽ a města Třince. Foto: tm

Z pestré škály věcí byly vybrány ty, které budou součástí výstavy. Větší výrobky byly zastoupeny fotografiemi, ovšem v únoru budou v muzeu i fyzicky. Například štepkovač Petra Šturce ze Smilovic, který vznikl poměrně nedávno.

„Vyrobil jsem si jej v letech 2009, 2010 podle návodu v časopisu Urob si sám, ve kterém jsem našel vše potřebné,“ prozradil Šturc, jenž zároveň objasnil, proč se do výroby poměrně náročného zařízení pustil, když už štěpkovače byly na našem trhu běžně k dostání.

„Kvalita. Co se prodává v obchodech, se s mým štěpkovačem nedá porovnat. Moje zařízení má výkon, se čtyřmetrovou větví si poradí za tři sekundy. Přitom je bezpečné,“ zdůraznil Petr Šturc. Některé věci ke štěpkovači si zvládl vyrobit doma, ovšem hřídele a řemenice byly udělány ve werku.

Více se dočtete v aktuálním vydání Třineckého hutníku.

Další zprávy z regionu