Vernisáž výstavy proběhla ve středu 5. června na společném setkání, kde si bývalí zaměstnanci železáren, kteří do zaslouženého důchodu odešli v roce 2023, zavzpomínali na léta prožité v huti.
„Občas to byla šichta. Řekl bych až detektivní práce.“Pavel Zubek
U historických snímků organizátoři výstavy čerpali z archivu železáren ze skleněných negativů, kde jsou nejstarší dochované historické fotografie z období od už roku 1864. Nelehkého úkolu zachytit novodobou podobu provozů a pohledů na železárny se ujal industriální fotograf Pavel Zubek. „Občas to byla šichta. Řekl bych až detektivní práce,“ řekl. Fotil z mostů, žebříků i střech. Aby se dostal na úroveň původních záběrů, využíval i dron.
„Občas jsem byl přesvědčen, že na historickém snímku je místo, které znám. Ale pak jsem zjistil, že to bylo úplně jiný prostor a musel jsem ho zachytit znovu. A často jsem marně hledal místo, odkud je sto let starý pohled focený. Chtěl jsem ho co nejvíce přiblížit danému úhlu,“ popisuje Pavel Zubek.
Jeho snímky jsou již řadu let součástí novodobých archivů hutě. „Vytlačování koksu, odpich na vysokých pecích, lití železa z pánví do konvertorů na ocelárně, vylévání strusky na odvalu, ale i válcování kolejnic či drátu a k tomu všemu možnost sledovat lidi v práci. To vše mě zajímá dodnes. Chci to mít zaznamenáno na čipu mé zrcadlovky a zanechat tyto momenty dalším generacím,“ dodal fotograf, který firmu mapuje od roku 2006.
Projekt výstavy Zaostřeno na werk v proměnách času mu dal možnost navštívit místa, kde ještě s fotoaparátem nevstoupil. Potkal se s řadou zajímavých a jak říká hlavně ochotných lidí. A poprvé viděl snímky z historie, o nichž dosud neměl páru. „Bylo pro mě ctí, že jsem dostal příležitost ukázat novodobou tvář metalurgického podniku v odrazu historických záběrů třinecké hutě,“ uzavřel.
Výstava je přístupná veřejnosti zdarma v zahradě Muzea Třineckých železáren a města Třince od 6. června do 30. září.