Barbora Zbránková: Úklid si rozvrhněte a přidejte strečink

Pravidelný pohyb, strečink a nadhled, radí lékařka Nemocnice Český Těšín Barbora Zbránková, jak zdravě přežít advent i Vánoce.

Přemíra úklidu může skončit i rehabilitačním cvičením v nemocnici. Foto: nemocnice

Psychickou i fyzickou pohodu během adventu a Vánoc si přeje každá žena. Namísto usměvavých a spokojených hospodyněk však vídá Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva Nemocnice Český Těšín a primářka rehabilitačního oddělení ve své ordinaci zoufalé ženy s bolestmi šíje, hlavy a zad nebo po úklidovém úraze. Přitom účinnou prevencí je podle ní kvalitní strečink a nadhled.

Proč se vám v předvánočním čase objevuje tolik pacientek?
Čas adventu a Vánoc patří hned po letní dovolené k nejvíce stresujícímu období roku. Chceme mít všechno krásně uklizené, napečené cukroví, chceme, aby vládla rodinná pohoda, a aby se, pokud možno, potkala v tento sváteční čas celá rodina. Chceme toho zvládnout v krátkém čase příliš, děláme činnosti, na které naše tělo není přivyklé. Aniž si to uvědomujeme, takový stres působí na několik zásadních skupin svalů, které se stáhnou, jsou přetížené, bolí a omezují rozsah pohybu. K takovým bolestem patří nejčastěji bolesti šíjových svalů a následně bolesti hlavy. Mohou se přidat závratě a rozmazané vidění.

S jakými problémy nejčastěji pacientky přichází?
Nezvyklou intenzivní prací přetížíme i ty svaly, které dosud byly v pohodě. To jsou především svaly ramen a předloktí, ale někdy přetížíme i svaly v oblasti kyčlí a kolen, vzniklé často při běhání po žebříku. Také se při zvedání břemen a častém předklánění objeví bolesti v zádech. Problém, který jsme si způsobili během pár hodin, se ale může léčit dlouhou dobu. Mám na mysli záněty šlach a úponů, které vznikly při enormní zátěži. To se týká i žen, které sportují. Mají sice dobrou kondici, ale přece jen při úklidu zatěžují svůj pohybový systém poněkud jednostranně.

Jak těmto bolestem předcházet a jak se jich zbavit?
Je dobré si práci rozvrhnout v delším čase a po práci si zařadit strečink, čili protahování namožených svalů. Svému tělu prospějete i návštěvou wellnes s koupelemi, masážemi a takto se dá i ten velký úklid zvládnout bez větších ztrát. Pokud si přivodíme bolest při úklidu, jsou to hlavně ruce, které trpí. Postižené šlachy jsou teplé, oteklé, bolí. V tomto případě je nejlepší zmírnit úklidové aktivity, nejlépe úplně přestat a postižené místo chladit. Naopak na bolesti v zádech, které jsou nejčastěji způsobené svalovými spasmy, je dobré přikládat teplý obklad, termofor, různé nahřívací polštářky.

Co je příčinou „úklidových“ úrazů?
Většinou je to nevhodná obuv nebo nestabilní žebřík, různé rozviklané židle, na které hospodyňky lezou, aby dosáhly na prach na horních policích. Jsou mezi námi takové akrobatky, které si dají na stůl židli a na ni ještě další židličku a pád z takové konstrukce většinou končí těžkým úrazem a vánočním pobytem na traumatologickém oddělení. Takže dobré boty a pevný žebřík to je základ úspěchu.

Se začátkem Vánoc úklidové šílenství končí. Co pak děláme špatně?
V tom horším případě tělo zvyklé na pohyb se usadí na gauči, svaly zleniví, kila přibývají. Po čase se dámy rozhodnou redukovat váhu a hýbat se. A zase je tu nebezpečí, pokud na to nastoupí pěkně zostra. Nevhodná enormní zátěž vede zase k přetížení, na které tělo není zvyklé, a bolesti jsou tady. Sváteční volné dny je ideální využít k nastartování pohybových aktivit, které by měly přinášet především radost.

Jaké aktivity jsou vhodné pro udržení kondice během Vánoc?
Jejich cílem by mělo být zpevnění ochablých svalů a zlepšení celkové kondice. Procházky, ať na horách nebo jen tak ve městě, které je navíc zkrášleno tisíci světel, nejen podpoří fyzickou kondici, ale potěší i na duchu. Procházky je dobré postupně prodlužovat a zase pozor na vhodnou obuv s protiskluznou podrážkou, dostatečně teplou a pohodlnou. Návštěva bazénu nebo wellnes může přinést další benefity. Zdatnější sportovkyně pak mohou zvyšovat zátěž na bruslích, lyžích či běžkách.

Přesto během Vánoc nějaká kila přibudou. Jaké chyby dělají lidé při novoročních dietách?
Po Novém roce přichází období předsevzetí. Jednoznačně vítězí touha po redukci váhy. Firmy nabízející zaručeně dietní preparáty mají žně. Ale jen zredukovat příjmy kalorií a dodávat tělu zázračné doplňky nestačí. Tedy stačí, pokud chceme jen hubnou ve svalové hmotě, což asi není úplně žádoucí. Proto je třeba se hýbat.  Ze začátku spadnou kila nějak snadno, po dvou týdnech se celý proces zabrzdí a tady vytrvá jen ten, kdo si opravdu věří. Pod dohledem opravdových odborníků se snáze hubne i jen proto, že funguje jakási kontrola. Kontrola příjmu potravy, ale hlavně výdeje.

Jaké aktivity doporučujete pro hubnutí a lepší fyzickou kondici vy sama?
Pohybová aktivita je v rámci redukce váhy naprosto zásadní. A zase v tomto případě platí méně je více. Raději menší energetický výdej ale dlouhodobě a pravidelně.  Každý věk má své limity. U mladých žen postupně přidávat na délce běhu a rychlosti, u starších dam spíše délka procházek. Také plavání přináší významný energetický výdej, lyže, brusle, běžky, to jsou typické zimní sporty, které nás mohou krásně odtučnit. Pokud fitko, tak pod dohledem trenérů, kteří dohlédnou na správné pohybové stereotypy.

Další zprávy z regionu