K zásahům na starém bukoveckém jilmu horském, jehož věk dendrologové odhadují mezi třemi sty a pěti sty lety, přistoupili arboristé minulý týden. „Redukovali jsme odkloněnou větev, která hrozila vylomením, čímž jsme ji odlehčili a výrazně stabilizovali,“ popsal vedoucí zasahujících specialistů Lukáš Oliva.
„Druhým krokem byla stabilizace statickou vazbou, což je zpevnění na několika místech ocelovými lany s podkladnicemi,“ pokračoval. Jako pojistku arboristé do koruny namontovali i dynamické vazby, které nebudou tolik napnuté a budou umožňovat stromu pohyb. Podle Olivy je však jisté, že vazby v dřevině už budou muset zůstat a časem se jen obměňovat.

Jilm z obce, kde ale předky k názvu inspiroval jiný strom – buk, trpěl vadou v podobě oddělující se částí dřeviny již delší dobu. „Defekt, kvůli němuž není větev dobře spojená s kmenem, je u těchto stromů poměrně přirozený. K současnému stavu, kdy se větev kvůli trhlině začala znatelně vylamovat, mohlo přispět i větrné počasí před několika dny,“ okomentoval Lukáš Oliva.
Podrobnosti o záchraně bukoveckého jilmu se dočtete v aktuálním vydání Třineckého hutníku.