Pokud budou mít lidé z našeho regionu cestu do Prahy, neměli by si nechat ujít výstavu, kterou připravila Nadace Jana a Medy Mládkových v Museu Kampa. Do 2. srpna si mohou prohlédnout retrospektivní výstavu nejradikálnějšího konceptualisty v Československé a České republice, který prožil svůj život v Třinci.
Jan Wojnar byl vizuální básník, autor obrazů, objektů, konceptuálních fotografických sérií, fotogramů a autorských knih a od konce 60. let realizoval celou řadu sérií, v nichž se dotkl mnoha problémů a témat řešených světovým konceptuálním uměním.
Výstava je rozdělena do pěti kapitol. Představuje celoživotní dílo Jana Wojnara. Vznikla ve spolupráci s rodinou Jana Wojnara a s Galerií výtvarného umění v Ostravě.
„První Wojnarovy práce jsem viděl poprvé asi před deseti lety. Nadchly mě bílé monochromy, které pro mne byly téměř zhmotněním toho nejzajímavějšího na umění geometrie. Stejně tak mne fascinovala i díla experimentálního charakteru ze začátku sedmdesátých let, která přesně doplňovala typ prací, které má ve sbírkách či nově získává i Museum Kampa,“ řekl Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.
Jan Wojnar se narodil v roce 1944. Pracoval jako vedoucí technik mimo jiné v Třineckých železárnách. Výtvarnému umění se věnoval ve volném čase, přesto jeho rozsáhlé dílo, vznikající od konce 60. let 20. století, patří k nejzajímavějším projevům konceptuálního umění v Evropě.
Výtvarník Jan Wojnar zemřel v roce 2014.