Divočáci plundrují pole i louky v Košařiskách

Divoká prasata se dostala na jednání zastupitelů v Košařiskách. Nebyla tam samozřejmě fyzicky, pouze se jednalo o tom, že jsou v katastru obce přemnožená.

Přemnožená divoká prasata likvidují pole i zahrádky. Foto: Design by Freepick

Třebaže zastupitelé zvěř původně vůbec řešit neměli, navrhli, aby se tento bod dostal jako další do jednání. „Musím říct, že je to prostě šílené. Cokoliv na našem pozemku zasadíme, to do rána vyryjí. Ohradníky nejsou k ničemu, přes ně se dostanou úplně hravě,“ posteskla si zastupitelka obce Alena Vojtěchovská. Jak dále řekla, bez ohledu na to, zda jsou či nejsou divočáci nakaženi morem afrických prasat, situace se musí řešit. „Prasata ryjí díry na loukách, na polích. Bydlíme v kopcích a jsou všude kolem nás. Nevím, proč to myslivci více neřeší. Nepamatuji si, že by jich někdy tady bylo tolik,“ doplnila zoufalá zastupitelka.

I ostatní kolegové se přidali, že je situace vážná. Zazněly dokonce hlasy, že se jsou tato zvířata nebezpečná, proto by mělo dojít k jejich regulaci. „V současné době je to tak, že za odstřel divokého prasete se u nás dostává dva tisíce korun. Navrhuji tedy, aby se tato částka navýšila na tři tisíce. Třeba to bude pro někoho motivací,“ řekl starosta Košařisek Vítězslav Dyrčík. Zastupitelé pro jeho návrh zvedli ruce.

Odstřel divočáků může provádět jen ten, kdo vlastní lovecký lístek a zbrojní průkaz na patřičnou zbraň a povolenku k lovu. „Já je dokonce lovím se svým synem. Minulý rok jsme oba skolili po třech kusech, letos nade mnou syn vede, zastřelil jednoho a já dosud nic. Budu ho muset dohnat,“ dodal s úsměvem starosta.

 

 

Další zprávy z regionu