Festival svobody přinesl inspirativní setkání

Knihovna Třinec patřila v pátek a v sobotu Festivalu Svobody. Dorazili hosté, kteří se věnují mnoha tématům, průsečíkem ale tentokrát byl trest i jeho absence v naší demokratické společnosti.

Knihovna se stala místem podnětných diskuzí. Tématem byla svoboda i to, jak ji může ohrozit absence trestů. Foto: knihovna

Festival vlastně začal už dříve takzvanými vlaštovkami. V knihovně tak například besedoval amerikanista Jan Beneš, který ohromil publikum svým profesionálním pohledem na výsledky amerických voleb. Přinesl nejen detailní rozbory, kdo přesně volil Donalda Trumpa, ale i co zvolení této osoby do křesla amerických prezidentů přinese.

Minulý týden se konala hlavní část festivalu. V pátek diskutovali s lidmi předseda Kolegia Paměti národa Jan Dobrovský a komentátor Seznam zpráv Jindřich Šídlo. přiblíží nejen 35. výročí sametové revoluce, ale i to, jaké podoby může mít spravedlnost v kontextu moderní demokracie a zastaví se také u města Třince.

V sobotu se návštěvníci dočkali pěti besed s pěti osobnostmi. Pozvání přijal někdejší studentský vůdce Martin Mejstřík. Vysvětlil, proč cítí z dnešního vývoje naší společnosti frustraci a nastínil, proč by měli být komunisti postaveni mimo zákon.

Velký potlesk sklidil lékař Tomáš Šebek. Hovořil mimo jiné i o tom, jak si člověk může uchovat zdraví do vyššího věku. „Mimo různé úpravy buněk či genetiky osobně razím pravidlo pěti prstů, které jsou zapamatovatelné. Za prvé nedojídat vše, co je na talíři, tedy jinými slovy se nepřejídat. Druhý bod je pohyb. Nemusíte běhat hned na Javorový, ale stačí se hýbat tak, ať se aspoň trochu zapotíte. Třetím bude je vystavovat se vědomě zimě. Nemusíte hned skákat do ledové řeky, ale stačí na 15 minul být v zimě, kdy člověku naskočí husí kůže. Čtvrtým prstem je spánek. Kvalitní a ideálně osm a půl minuty dlouhý. A pátý prst se týká duševního zdraví. Tkví v prostém pěstování vztahů v rodině i mezi kolegy a přáteli,“ poradil lékař.

Festivalu svobody se zúčastnil i vyšetřovatel válečných zločinů v bývalé Jugoslávii Vladimír Dzuro. Popisoval, k jaký hrůzám za válka docházelo. Vysvětloval i to, že během konfliktů se válečných zločinů vždy dopouštějí všechny strany. A že zdaleka ne všichni se dočkají spravedlivého soudu a potrestání.

Návštěvníky zaujala i beseda s právníkem a kriminologem Jakubem Drápalem, který hovořil o tom, jaké jsou u nás ukládány tresty za jednotlivé trestné činy a zda jsou přiměřené.

Přínosná byla také beseda s Terčovou. Zabývá se mimo jiné on-line prostředím i sexuálním trestným činům, které v tomto prostředí vznikají. „Řada lidé vnímá sociální sítě jako jakousi rodinnou kroniku. Takže tam d klidně fotky polonahých dětí, jak se koupou v moři, aby se babičky, tetičky i další příbuzní koukli, jak se mají dobře. Vůbec jim přitom nedochází, že na síti jsou lidé, kteří mohou citlivé fotografie zneužít,“ poukázala mimo jiné.

Festival pořádala opět po roce Knihovna Třinec. „V letošním ročníku mě poměrně zaujalo téma, do jaké míry se mělo Česko vypořádat s komunistickou minulostí a jestli to udělalo dostatečně. Kde jsme dnes mohli být, kdybychom to udělali lépe? To je otázka, kterou si nyní po skončení akce kladu,“ podotkla jedna z organizátorek akce Lucie Fremrová. Sama se přiklání k myšlence, že vypořádání mělo být důkladnější.

S festivalem je velice spokojená. „Vždy se snažíme mít u nás mediálně známější osobnosti a k nim přilákat i odborníky, kteří sice ještě nejsou tak moc známí, ale mají rozhodně co říct. A to se nám myslím letos moc hezky povedlo a setkání s hosty byla opravdu inspirativní,“ usmála se.

Festival svobody bude mít i zajímavý dozvuk. V úterý 10. prosince se bude konat tradiční LiStOVáNí. Tomáš Drápal představí knihu Světská mafie, a to za účasti jejího autora, tedy Jaroslava Kmenty.

Další zprávy z regionu