Hnízda musí pryč, aby čápi neuhořeli

Úředníci spolu s ochránci přírody momentálně přemýšlejí, jak a kam přesunout obyvatele dvou čapích hnízd v Ropici umístěných na sloupech elektrického vedení. Chtějí tak ptáky ochránit před uhořením. Podle ochránců přírody však není přemístění hnízda jednoduché.

Jedno z čapích hnízd na území Ropice - poblíž tzv. Horákovy vily - chce společnost ČEZ přesunout. Foto: toj

Jednání o přemístění čapích hnízd iniciovala společnost ČEZ Distribuce, které sloupy patří. Správní řízení se vede na Krajském úřadě v Ostravě.

Podle mluvčí hejtmanství Nikoly Birklenové je třeba odstranit hnízda ze všech sloupů elektrického vedení, na kterých leží čapí hnízdo přímo na elektrických vodičích, tj. bez hnízdní podložky.

„Existuje totiž poměrně velké riziko poruch při provozování distribuční elektrické soustavy, například riziko zkratu. Hnízdní materiál totiž může fungovat jako elektrický vodič a hnízdo tak vzplanout, jako se stalo například loni v září v Palačově na Novojičínsku,“ vysvětlila Birklenová. Dodala, že tyto situace tedy představují nebezpečí jak pro čápy, tak pro elektrickou infrastrukturu.

To potvrdil i mluvčí společnosti ČEZ pro severní Moravu a Slezsko Vladislav Sobol. Loni prý právě následkem zkratu shořela dvě čapí hnízda.

„Naším záměrem je čapí hnízda, která jsou přímo na holém vedení nízkého napětí, přemístit na náhradní stanoviště mimo zařízení distribuční soustavy,“ řekl Sobol.

S tím souhlasí i ochránci přírody, kteří tvrdí, že odstranění hnízda ze sloupu je v takových případech nejlepším řešením. „Zároveň je ale nutné je přesunout na jiné vhodné místo, nejlépe co nejblíže současného hnízda. Jedním z řešení je instalace nového „čapího“ sloupu s hnízdní podložkou mimo elektrické vedení,“ říká mluvčí Agentury ochrany přírody a krajina ČR Karolína Šůlová.

Přesun čapího hnízda je však považován za škodlivou činnost, a proto společnost ČEZ Distribuce žádá o výjimku podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ze základních ochranných podmínek čápa bílého, který je zvláště chráněným druhem živočicha.

Starostka Ropice Gabriela Szmeková tvrdí, že podmínky jsou nesplnitelné. „Aby někde mohlo vzniknout hnízdo, je potřeba prostor, kde například nesmí být vysoké stromy,“ říká.

Mluvčí společnosti ČEZ připustil, že najít náhradní stanoviště není jednoduché. „Možné to ale je, pokud se v obcích najde ochota se tomu věnovat a vhodný obecní pozemek. Nebo majitel pozemku, který souhlasí s vybudováním náhradního stanoviště čapího hnízda,“ říká Sobol. Dodal, že firma je ochotna se na nákladech na přemístění hnízd finančně podílet.

„Financovat přemístění hnízd na náhradní stanoviště je možné, a už v šesti případech proběhlo z prostředků Nadace ČEZ.

Mluvčí kraje Nikola Birklenová uvedla, že v rámci ústního jednání se při správním řízení hledají možnosti řešení, kterých je několik.

„Jedním z nich je přesun čapích hnízd, na kterých čáp bílý zahnízdil minimálně v průběhu tří sezon, resp. tří let, na náhradní lokality v blízkém okolí, dle stanovištních možností,“ uvedla. Fyzické přemístění hnízda je možné v době po odletu čápů (konec srpna) do příletu (do konce února).

Správní řízení v této věci skončilo po uzávěrce tohoto vydání. Právní moci nabude během 14 dnů.

Další zprávy z regionu