Stoletý obecní lužní les, který je bezzásahovou zónou, mimo typické rostliny a zvířectvo vyniká mnoha vzácnými druhy flory a fauny. „Je to kouzelné místo. Stromy různě prorůstají jeden přes druhý, dřevo těch, které padnou, trouchniví a rostou na něm nejrůznější dřevokazné houby. V této jedinečné lokalitě roste například majestátní kapradina pérovník pštrosí, který vytváří obrovské vějíře. Když se všechno zazelená, dává to dojem pralesa,“ přiblížil starosta Robert Borski. Vzápětí jmenoval celou škálu ptačích druhů, které lze v Girově poslouchat či zahlédnout. „Lokalitu ozvláštňuje docela velká koncentrace šplhavců – žluna zelená, strakapoud velký. Zalétává sem i datel černý,“ doplnil s tím, že lidé mohou v lužním lese velmi často pozorovat také například srnčí zvěř.
Naučnou stezku tvoří asi 450metrový okruh se třemi informačními tabulemi, dvěma poznávacími herními prvky a pěti lesními lavicemi. Tabule o bohatství lužního lesa informují nejen psaným slovem a obrázky. Na některých jsou i QR kódy, takže majitelé chytrých telefonů si hned mohou poslechnout ptačí pěvce. Dominujícím prvkem ovšem je vyvýšený a zastřešený posed pro asi desítku lidí k pozorování krajiny a zvířectva, především ptactva.
Stezku s ptačí pozorovatelnou obec postavila s finanční podporou z Programu rozvoje venkova. „Evropská dotace získaná prostřednictvím Místní akční skupiny Jablunkovsko pokryla téměř 300tisícovou investici stoprocentně,“ dodal starosta Borski.