Lékaři a zdravotníci z Nemocnice Agel Třinec-Podlesí už nějakou dobu využívají virtuální realitu v předoperační přípravě u různých druhů zákroků. Nyní však své hranice posouvají výrazně dále a zavádějí využívání smíšené reality přímo na operačním sále během operační procedury. Jedná se o další stupeň zobrazení 3D dat pomocí nových technologií. Zjednodušeně řečeno, operatérova realita je rozšířená o jakákoliv potřebná 3D data, ať se jedná o orgány, nebo cokoli jiného. Vše se mu promítne ve speciální brýlích, které má během operace na očích.
„Hledali jsme řešení, které by nám umožnilo vidět to, co bylo součástí předoperační přípravy ve virtuální realitě tak, abychom mohli operovat a zároveň mít tato 3D data při sobě. Provedli jsme zákrok u pacienta po katetrizační opravě nedomykavosti mitrální chlopně pomocí MitraClipů, u kterého již během výkonu bylo jasné, že nedomykavost nejde úplně opravit. Proto jsme jej objednali k uzávěru zbytkové nedomykavosti mezi implantovanými MitraClipy,“ vysvětluje kardiolog Jaroslav Januška.
Tento náročný požadavek se stal novou výzvou pro celý 3D-Team třinecké nemocnice. Během několika měsíců se rozhodlo o pořízení chytrých brýlí pro smíšenou realitu – Microsoft Hololens 2.
„Po dodání těchto chytrých brýlí byl celý tým fascinován technologií jako takovou. Následně však přišlo zklamání,“ přiznává další člen 3D-Teamu a kardiologického oddělení Miroslav Hudec. I přes průlomovou technologii jsou totiž programy, které jsou pro tyto brýle vhodné, dostupné jen omezeně a jejich portfolio není příliš velké.
„Při prozkoumávání dosažitelných aplikací jsme narazili na to, že i když se software jeví jako vyhovující, po spuštění se vždy zobrazilo pouze demo. I samotné vkládání 3D modelu nebylo jednoduché,“ vysvětlil biomedicínský inženýr Jan Hečko problém, který vedl k vývoji vlastního prostředí s využitím externí výpočetní síly. „Po několika měsících, kdy jsme skoro na Hololensy zanevřeli, se ale objevila naděje,“ pokračoval Hečko.
V podstatě na koleni začal 3D-Team tým vyvíjet vlastní software, který umožnil zobrazit v 3D podobě snímky z výpočetní tomografie, magnetické rezonance, echokardiografie a nejen to. „Obrovskou výhodou aplikace, kterou máme, je společná interakce lékaře s biomedicínským inženýrem, kdy oba současně mohou ovládat a prohlížet daný obsah,” nastínil kardiolog Otakar Jiravský. Doplnil, že zároveň může technik okamžitě a bez přípravy podsunout lékaři v podstatě jakýkoliv materiál přímo před oči. Jedná se o modely, lékařské zprávy, videonahrávky a další přínosné materiály.
Více si o metodě můžete přečíst příští týden v Třineckém Hutníku.