Stáňa Brzežková pracuje v Knihovně Třinec už hodně let, ale teprve dva roky se věnuje práci vrchní baličky, kterou už má zmáknutou do nejmenších detailů. Jejíma rukama projde každá nová knížka, ale i ta, na které se podepsal zub času či nešetrné jednání čtenářů. Mohlo by se zdát, že má stoprocentní přehled o knižních novinkách, ale práce má tolik, že si často ani nemá čas všimnout, jakou knihu právě drží.
„Pracuji se samolepicí fólií, ale i s pevnější, kterou vždy zatavím, aby na knize pevně držela. Teď už knihy balím docela rychle a kupodivu mě to docela baví,“ usmála se knihovnice.
Nyní vedle knih balí na požádání i učebnice a pracovní sešity. „Oproti běžným obalům to má výhodu v tom, že takto obalená kniha vydrží a je tak lépe chráněná,“ podotkla.
Do rukou Stáni Brzežkové se dostávají knihy, které různými způsoby poškodili čtenáři. Mnohé mají nekvalitní vazbu a listy z nich padají už u prvního čtení. Další jsou viditelně poškozené nešetrným zacházením. Na dalších je zase vidět snaha čtenáře o amatérskou opravu. „A to je pak paradoxně nejhorší, když musím špatně opravenou knihu dát do pořádku. Mnozí lepí poškozenou vazbu běžnou izolepou, dokonce někteří používají i takovou tu látkovou lékařskou náplast, což je šílené. Já to pak tady složitě odlepuji, abych mohla knihu opravit správným způsobem, tedy slepením,“ vysvětlovala knihovnice Stáňa. Obrací se proto na čtenáře s naléhavou prosbou, aby knihy sami vůbec neopravovali. „Opravdu mi tím ušetří dost práce,“ upozornila.
Poškozené knihy lepí lepidlem a má i speciální svorky, kterými zalepenou knihu sevře tak, aby lepidlo zaschlo a oprava byla kvalitní. „Je vždycky lepší, když člověk přijde a řekne, že se s knihou stalo to a to. My mu tady hlavu neutrhneme,“ smála se.