Pacientka, která dostala novou srdeční chlopeň, je specifický případ. Pochází ze západního Slovenska. Trpí velmi ojedinělým onemocněním srdce, s nímž jí dosud nikde neuměli pomoci. „Jedná se o relativně mladou ženu s vrozenou srdeční vadou, u které jsme v minulosti již prováděli jiné, velmi speciální zákroky. Její vrozená srdeční vada však časem vedla i k poškození aortální chlopně, jejímu zúžení a následnému zhoršení zdravotního stavu,“ popsal ředitel pro interní obory košické nemocnice Anton Farkaš.
Doplnil, že srdce dotyčné ženy má nestandardní anatomické poměry a velmi velký prstenec aortální chlopně. „Doposud se nikdo neodvážil implantovat novou srdeční chlopeň do tak velkého prstence. Je totiž velmi obtížné predikovat výsledek u operace kvůli nedostatku dosavadních dat. Zároveň to představuje riziko komplikací, které jsou následně obtížně řešitelné,“ vysvětlil Anton Farkaš.
Jak dále řekl, kardiochirurgický zákrok u této pacientky nebyl možný. Její jedinou nadějí tak byla metoda, se kterou ovšem nikdo nemá zkušenost. Lékaři museli nejprve najít vhodnou chlopeň. „Případ jsme konzultovali s kolegou Januškou, dále s výrobcem chlopní a poté jsme po vzájemné komunikaci a osobních konzultacích našli možné řešení. Musím říci, že bez doktora Janušky bychom tento počin jen velmi těžko dotáhli do zdárného konce. Následně jsme celý postup krok za krokem analyzovali a snažili se připravit na možné komplikace,“ doplnil Farkaš.
Zákrok lékaři provedli bez celkové anestezie. Nová srdeční chlopeň se obvykle zavádí vpichem do třísla a poté jej kardiologové implantují pod rentgenovou kontrolou na místo samotné nemocné chlopně. Místo vpichu je sešito speciálním uzavíracím mechanismem a v optimálním případě může pacient druhý den po zákroku chodit.