Implantace mitrální chlopně Tendyne je oproti tradičním kardiochirurgickým zákrokům šetrnější a představuje tak revoluční řešení pro pacienty trpící závažným srdečním onemocněním, tzv. mitrální regurgitací. Jde o stav, kdy se mitrální chlopeň zcela neuzavře a krev protéká zpátky do srdce. Onemocnění se může projevovat celou řadou nepříjemných příznaků, včetně dušnosti, dráždivého kašle, otoky nohou, nadměrného močení, mdlobami, únavou apod.
Tyto symptomy výrazně zhoršují kvalitu života a jsou známkami srdečního selhávání. Zákrok je méně invazivní, přístup k srdci získávají lékaři prostřednictvím malého řezu v hrudníku, skrz který provádí výměnu mitrální chlopně za chlopeň protetickou.
„Vyhneme se tak mimotělnímu oběhu, a tím i zmenšíme ztráty krve pacienta. Podstatně se tak zkracuje doba rekonvalescence. Po standardní kardiochirurgické operaci trvá srůst hrudní kosti nejméně šest týdnů, což u těchto výkonů odpadá,” vysvětlil primář kardiochirurgického oddělení Nemocnice Agel Třinec-Podlesí Piotr Branny.
Pacienti indikovaní k tomuto zákroku trpí těžkou námahovou dušností. Nemohou v kuse ujít delší úsek, část z nich trpí dušností i v klidu, nebo dokonce pro dušnost nemohou spát. Často vyžadují intenzivní péči.
„Po zákroku se tito pacienti vracejí k běžnému životu, jsou soběstační, chodí na procházky, konečně se dobře vyspí. Zlepšení stavu je neocenitelné,“ upřesnil vedoucí kardiologického týmu Jaroslav Januška.
Systém Tendyne lékaři v nemocnici na Podlesí poprvé implantovali na podzim roku 2020.
„Byli jsme tehdy po IKEMu teprve druhé pracoviště v České republice, které tuto metodu nabídlo. A teď jsme měli tu čest oslavit na našem hybridním sále prvních 100 implantovaných chlopní v České republice, z nichž jsme u nás provedli čtvrtinu. Máme tak nejvíce zkušeností v republice a jsme rovněž referenčním pracovištěm pro jiná kardiocentra ve střední a východní Evropě,“ dodal Jaroslav Januška.
Více než 100 zákroků řadí Českou republiku na první místo v počtu implantací na počet obyvatel.