Lékaři v třinecké nemocnici začali tuto metodu používat loni v listopadu jako první v kraji. Cílem špičkového kardiologického pracoviště je nabídnout formu léčby co největšímu počtu nemocných, kteří trpí nejčastěji se vyskytující arytmií, fibrilací síní.
„S metodou jsme velmi spokojeni. Její efektivita je velmi vysoká, nebyla zaznamenána žádná závažná komplikace. Tím, že je zákrok poměrně krátký, trvá 30 až 60 minut, a velká část proběhne v celkové anestezii, jsou velmi spokojeni i pacienti,“ pochvaluje si vedoucí lékař elektrofyziologie Jan Chovančík.
Metoda funguje na zcela jiném principu než dosud používané termické postupy. Lékaři při ní používají velmi krátké, mikro až nanosekundové pulsy s vysokým napětím, které zasahují srdeční buňky zodpovědné za vznik arytmie.
„U velké většiny nemocných dochází k plnému vyléčení nebo alespoň k významné redukci potíží. S příchodem léčby této arytmie pomocí pulsního pole mohou zákrok absolvovat i nemocní, kteří dříve, například z důvodu délky trvání nebo náročnosti, váhali nebo prostě proto, že jim ho lékař nedoporučil,“ vysvětlil Jan Chovančík.
Od listopadu zákrok absolvovalo již více než 200 pacientů, přitom s takovým počtem se v nemocnici v Podlesí původně počítalo za celý rok. Nemocnice nabízí ablaci pomocí pulsního pole všem lidem, tedy i pacientům jiných zdravotnických zařízení.