Malé oči se poprvé rozzáří i v Třinci

Tradiční filmový festival pro děti Malé oči se poprvé představí také třineckým divákům. Zaměří se na podivuhodno v souvislosti s žánrem dětského sci-fi ať už ve filmu, v literatuře, nebo v populární kultuře. Motto festivalu zní: Podivuhodná dobrodružství.

Kino bude patřit dětem. Festival nabídne celou řadu zajímavých akcí. Foto: kino Kosmos

Festival Malé oči začíná v třineckém kině Kosmos už v pondělí 13. listopadu a vyvrcholí o víkendu 18. až 19. listopadu. „Chceme v něm upozornit na 195 let od narození spisovatele Julese Verna a 160 let od zahájení jeho literární kariéry, která položila základ žánru sci-fi literatury a později se stala inspirací pro fantaskní, dobrodružné a trikové filmy,“ přiblížila ředitelka kina Regina Szpyrcová.

Pořadatelé si kladou za cíl připomenout divákům jak význam této osobnosti, tak i další díla, která jsou odvozena od jeho tvorby, jako jsou filmové adaptace od slavného režiséra Karla Zemana. V Třinci diváci mohou zhlédnout jeho filmy Ukradená vzducholoď a Na kometě.

Podivuhodná dobrodružství rozzáří stříbrné plátno také díky novým českým i zahraničním animovaným pohádkám, ale i časem osvědčeným snímkům pro děti.

„Festival přináší náročným zrakům i uším malých diváků pestrý doprovodný program. Těšit se mohou například na pražský fotografický ateliér Julese Verna, odkud si zájemci odnesou krásnou památku v podobě fotografií. Čekají je filmové a výtvarné workshopy pod vedením zkušených lektorů, hravá jóga pro mrňousky či krabicové divadélko v podání žáků literárně-dramatického oboru třinecké Základní umělecké školy,“ popisovala Regina Szpyrcová.

Ale to není zdaleka všechno. Už během zahájení 13. listopadu propukne v 16 hodin vernisáž výstavy Navěky děti spojená s projekcí snímků na plátno kinosálu. Tato speciální výstava představí dílka handicapovaných dětí z DDM Jablunkov, která vznikala pod vedením Zuzany Karpecké. Na vernisáž navážou dílničky pro registrované děti. Drobná dílka budou vznikat na pěti různých stanovištích za asistence Zuzany Karpecké a učitelů ze střední, základní a mateřské školy v Jablunkovské ulici. Také žáci této školy se ve vestibulu kina pochlubí svými výtvarnými pracemi. Během workshopů poprvé na stříbrném plátně zazáří krátké animáčky z dílny výtvarného oboru ZUŠ Třinec pod vedením pedagožky Beaty Martinkové. Pondělní podvečer uzavře v 18 hodin projekce filmu Karla Zemana Ukradená vzducholoď.

„Festival je určen pro všechny malé oči, které se chtějí otevřít fantazii a velkému dobrodružství,“ zve návštěvníky do kina Kosmos jeho ředitelka.
Program je zveřejněn na webu kina Kino Kosmos Třinec.

Další zprávy z regionu