Muzeum zažilo rok úspěšných akcí

Více než 18 tisíc lidí prošlo loni branami Muzea Třineckých železáren a města Třince. Přilákaly je nejen zajímavé výstavy, ale i tradiční a oblíbené akce, jako je Živý betlém nebo workshopy k výstavám. V muzeu se často ozýval dětský smích i slova uznání od dospělých.

Jednou z událostí roku byla návštěva fotografky Sáry Saudkové. Foto: mr

Z 19 výstav, které v Muzeu Třineckých železáren a Města Třince proběhly v roce 2024, patřila mezi nejúspěšnější Poklady a zajímavosti z depozitáře, což byla výstava uspořádaná ke 185. výročí hutě a 55. výročí muzea.

„Návštěvníkům se také líbila Pohádková země Vítězslavy Klimtové. Nejen pány zaujala Sára Saudková, která přijela představit své fotografie osobně,“ zavzpomínala vedoucí muzea Eva Zamarská.

Mnohé výstavy se líbily dětem i jejich rodičům. Šlo například o expozici věnovanou oblíbené dvojici popletů, Patovi a Matovi, která je stále k vidění. Zaujala Pohádková země Vítězslavy Klimtové i vystavený unikátní Třinecký betlém. I ten mohou návštěvníci stále ještě prohlédnout.

V muzeu stály nádherné modely lodí, a nejen dívkám se líbily různorodé panenky. Veřejnost také s nadšením vzpomínala na prvorepublikové hvězdy stříbrného plátna, nebo zjišťovala zajímavosti ze světa ochrany přírody.

Muzeum nepořádá jen výstavy
Výstavy se konaly ve všech sálech i v Galerii Na schodech, ale také ve venkovní galerii Werk. Tam si kolemjdoucí mohli v průběhu roku prohlédnout různé fotografie historických Vánoc, přírody i záběry z Třineckých železáren.

Oblíbené jsou mezi lidmi také akce, které muzeum v průběhu roku pořádá. Nejvíce lákal tradiční Živý betlém. Děti se hojně zapojily do tvorby kraslic i svých betlémků.

„Součástí výstav jsou i pravidelné workshopy a edukační programy pro děti z mateřských, základních i středních škol. Máme pro ně vždy připravené pracovní listy, různé vystřihovánky a výtvarné potřeby. Děti tak nejen tvoří, ale zkoušejí si i kostýmy, hrají si s hračkami, plní úkoly, razí mince a podnikají další zábavné, ale i edukační, činnosti,“ upřesnila Eva Zamarská. Do muzea tak často chodí rodiny s dětmi.

„Neodmyslitelnou součástí naší práce je i péče o exponáty. Loni jsme přijali od dárců 222 nových, odborně jsme je ošetřili, zakonzervovali a zařadili do našeho depozitáře. Tvoříme evidenci soudobé dokumentace do našich sbírek, vyhledáváme historické materiály pro železárny i magistrát, ale i pro různé subjekty a jednotlivce,“ upřesnila Eva Zamarská. Připomněla, že muzeum spolupracovalo i s památkovým ústavem v Ostravě. „Byli jsme součástí odborné výstavy o Habsburcích. Pracujeme odborně i s jinými institucemi, čehož si nesmírně vážím,“ zdůraznila.

Všechny činnosti bude mít muzeum na svých bedrech i tento rok. Plánuje tradiční akce i zajímavé výstavy. Už v únoru udělá radost všem milovníkům sladkého. Začne výstava nazvaná Čokoláda v Československu.

Lidé se mohou rovněž těšit na Technickou hernu na cestách aneb Fyziku hrou. A jistě upoutá i výstava věnovaná Karlu Čapkovi. Atraktivní bude výstava slavného fotografa Roberta Vana.

Děti čeká výstava plná čertů, modely autíček i pohádkový betlém Václava Vaňka. Bude toho ale mnohem více.

Další zprávy z regionu