Na kotlíkové dotace dosáhnou i nízkopříjmové domácnosti

Už pátou výzvu kotlíkových dotací vyhlásil Moravskoslezský kraj. O peníze na výměnu starého kotle za ekologický zdroj tepla si budou moci požádat nízkopříjmové domácnosti. Zhruba 220 milionů korun by měly postačit na asi 1300 výměn kotlů.

Neekologické topení se už brzy lidem hodně nevyplatí. Pokuty budou vysoké. Foto: ba

„Výměny starých kotlů považuji za velmi důležitý krok v naší snaze zlepšit v kraji životní prostředí. Velké podniky už dávno nejsou největšími znečišťovateli, nejvíce škodlivin jde do vzduchu z komínů domků a chat, které ještě používají staré uhelné kotle,“ upozornil hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Ekologičtější zdroj tepla je podle něj navíc také úspornější, což by mohlo být pro domkaře další motivací pro výměnu. „A dovolím si připomenout důležitý fakt, od září příštího roku bude používání starých kotlů 1. a 2 třídy zakázáno a pokutováno. Když v nich budou lidé nadále topit, může je to stát i padesát tisíc korun. Proto výměny rozhodně doporučuji, ministerstvo má na ně v Operačním programu Životní prostředí z evropských zdrojů dostatek financí, chce to jen ověřit si pár informací a vyplnit žádost,“ dodal hejtman.

Připomenul, že v prvních třech kolech kotlíkových dotací se výměny dočkalo 21 tisíc kotlů za 2,7 miliardy korun. Před rokem začala 4. výzva, kdy ze zhruba tří tisícovek žádostí je už polovina vyřešená.

Páté kolo kotlíkových dotací je určeno pro nízkopříjmové domácnosti. O dotaci si budou moci požádat domácnosti seniorů, invalidní důchodci 3. stupně nebo rodiny, které pobírají příspěvek na bydlení. Kotel 1. nebo 2. emisní třídy mohou vyměnit v rodinných nebo i bytových domech, ale také v trvale obývaných rekreačních chatách.

„Nový zdroj budou moci získat velmi výhodně, taky je možné zažádat si o zálohu, na nový kotel nebo čerpadlo mohou úspěšní žadatelé předem dostat až 60 procent z přidělené dotace,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková s tím, že aplikace pro vyplnění žádosti o dotaci je již zpřístupněná.

„Lidé teď mají více než měsíc na to seznámit se s podmínkami programu, ověřit si, zda mají na dotaci nárok a zjistit, co vše budou k podání žádosti potřebovat. Pokud si něčím nebudou jistí, mohou se poradit mailem nebo telefonicky na krajské Kotlíkové lince. Elektronické žádosti pak bude možné odesílat od 31. července od 10 hodin,“ doplnila Šárka Šimoňáková.
Kotlíková linka funguje na telefonu 595 622 355, lze využít také e-mailu kotliky@msk.cz, anebo se informovat osobně v kanceláři A106 v budově krajského úřadu.

Další zprávy z regionu