„Potom, co vrchní soud shledal odvolání věřitele LitFin SPV 9 jako nedůvodné, musíme dokončit, případně zopakovat některé procesy, které jsou pro výplatu nezbytné. V tuto chvíli už mohu s jistotou potvrdit, že k zahájení výplaty dojde 18. března. Na 95 procent svých zjištěných pohledávek se tak může těšit více než 15 300 věřitelů,“ sdělila insolvenční správkyně Jiřina Lužová. Výplata proběhne výhradně bezhotovostně a v českých korunách.
Statutární město Třinec mělo u banky Sberbank dva účty, a to od roku 2018. Z jednoho účtu již ve čtvrtek 24. února 2022 převedlo finanční prostředky ve výši 50 milionů korun na účet u jiné banky. U druhého účtu to už včas nestihlo.
„Mám obrovskou radost. Počítala jsem s tím, že to tak dopadne, a je to tady. Peníze zapojíme samozřejmě do rozpočtu, vždyť máme připravenou spoustu investičních akcí,“ netajila radost primátorka Třince Věra Palkovská.
Proč vlastně Třinec zřídil účet u ruské banky? Stalo se tak v roce 2013, kdy ještě nesla jméno Volksbank CZ. „Hlavním důvodem byly velice výhodné podmínky. Proto u banky, která splňuje veškeré náležitosti vyplývající ze zákona, mají své účty mnohá další města, obce, instituce a organizace v ČR,“ připomenula primátorka. Situaci po krachu banky město ihned řešilo.
Stejně tak činila třeba Bystřice. „Těsně před ruskou agresí jsme ve třech fázích převedli 80 milionů korun, při posledním převodu ve výši 18 milionů bankovní systém padl, takže máme zablokovaných 18 milionů, které budou předmětem insolvenčního řízení,“ řekl tehdy starosta Bystřice Roman Wróbel.
Zhruba 32 milionů korun ze Sberbank přiteče na účet obce Návsí. Finanční prostředky hodlá použít na financování několika významných investičních akcí. Patří mezi ně rekonstrukce chodníku podél hlavní silnice, výstavba nového hřbitova, propojení vodovodů, zřízení tří učeben s virtuální realitou, modernizace knihovny, výstavba dětského hřiště u sportovní haly a prodejních stánků v kulturním areálu.