Místní organizace Českého rybářského svazu Jablunkov, která vznikla 29. září 1885, hospodaří na rybnících na Černém potoce v Návsí. A právě zde úřadoval vodní živel 19. srpna dopoledne. „Vydatně pršelo několik dnů. Voda se valila přes korunu hráze horního rybníka do spodního. Zároveň bylo plné vody koryto potoka Jasení, který teče pod hrází spodního rybníka. Silnější proud Jasení nepustil vodu od nás do svého koryta, přitom silný proud narážel do břehu kopce u hráze,“ popisoval okamžiky těsně před protržením hráze jednatel jablunkovských rybářů Jiří Labaj. Situace začala být neudržitelná. „Hráz spodního rybníka se pod náporem vody začala u přelivu postupně rozpadat,“ doplnil.
„Naštěstí postupně. Kdyby se hráz protrhla naráz, v ohrožení byl jeden rodinný dům pod hrází a silnice, kterou hojně využívají i cyklisté. Pomalou destrukcí hráze stačila voda odtékat korytem řeky a nezaplavila okolí,“ dodal Jaromír Sikora, předseda zdejšího rybářského spolku. „S vodou odpluly i naše ryby – hlavně kapři, pak amuři, pstruzi, líni. Škoda na rybách je zhruba 150 tisíc korun,“ nastínil Labaj. „Přišli jsme i o několik trofejních kaprů, kteří měří kolem 80 centimetrů. Když ho rybář chytí, pustí jej. Mají až deset let a jejich cena je vyšší než u běžného kapra na Vánoce. Z 15 nám zůstali dva, což jsme zjistili při záchranném výlovu, kdy jsme dělali úklid v rybníce a okolí,“ vysvětlil Sikora.
Rybáři odhadují, že opětovné zprovoznění rybníka může stát čtyři až šest milionů korun. Klíčové ovšem budou finance. „Rybníky jsou od roku 2015 v našem vlastnictví, takže si vše financujeme sami – samozřejmě s přispěním hlavně naší domovské obce Návsí, ale i Jablunkova, Územního svazu pro severní Moravu a Slezsko a jiných. Různým způsobem nám pomáhají i drobní sponzoři. Jinak si vše hradíme z vlastních zdrojů,“ vysvětlil Labaj.