Nakažených lidí je méně, přísná opatření ale platí dál

Počet lidí nakažených covidem-19 se v našem regionu pomalu snižuje. Přesto hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák varuje před předčasným rozvolňováním vládních opatřeních.

Lyžařské vleky se stále nerozjely. Nově stojí i lanovky. Foto: mr

„Ano, situace v našem kraji je relativně příznivá, zaznamenáváme pokles nakažených. Naopak ale počet lidí hospitalizovaných v nemocnicích lehce stoupá. Víme, že už i u nás máme britskou mutaci viru a tu nemůžeme podcenit,“ zdůraznil hejtman.

Podle jeho slov je britská mutace viru vysoce virulentní. „Už to není tak, že potřebujete mít 15 minut na přenos nákazy. Ta doba je výrazně kratší, stačí i letmý kontakt. Navíc se u této mutace prodlužuje doba karantény na 14 dní. Nejsou výjimkou případy, kdy jeden člověk nakazil 13 dalších,“ argumentoval Ivo Vondrák. Podle něj proto není na pořadu dne otvírání lyžařských areálů ani další rušení restriktivních opatření.

Vláda od soboty zpřísnila několik opatření. Například upravila pravidla ubytování osob na služebních cestách, kterých se už nemohou účastnit celé rodiny. Zakázala prodej na tržnicích a omezila provoz lanovek.  To se týká i lanovek na Javorový vrch a na Severku. Vláda rovněž nařídila, aby lidé omezili kontakty s jinými osobami než se členy domácnosti na nezbytně nutnou dobu.

K 2. únoru bylo na Třinecku 251 případů nakažení koronavirem (25. ledna to bylo 448). Na Jablunkovsku bylo pozitivních 82 (25. ledna to bylo 149) a na Českotěšínsku 147 lidí (25. ledna to bylo 232).

Další zprávy z regionu