V muzeu jsou k vidění hrníčky, sošky, servisy a jiné porcelánové předměty. Mnohé z nich získal sběratel Luděk Janovský na tržištích, aukcích či blešácích u nás i v zahraničí. Výstava tak nabízí průřez obdobími především našich porcelánek s úžasnou historickou tradicí a vysokým uměleckým zpracováním.
„Pohled na pěkné dílo mi dělá radost. Proto mám svou sbírku denně na očích vystavenou ve svém bytě,“ říká Luděk Janovský.
Nyní však artefakty zapůjčil muzeu. Díky tomu mají návštěvníci možnost dozvědět se něco o historii porcelánu, který je ve své dnešní podobě znám už od 7. století našeho letopočtu. Zjistí také, jak náročná cesta vedla k prvním výrobkům a co obnáší proces výroby. K dispozici je ale spousta dalších zajímavých informací.
„Věděli jste, že existují varhany se znějícími píšťalami z míšeňského porcelánu? Nebo kdy a kdo vynalezl oblíbený cibulový vzor? Která porcelánka má ve znaku dva zkřížené meče? Odpovědi, a ještě mnohem více, najdete u nás v muzeu,“ láká k návštěvě vedoucí muzea Eva Zamarská.
Vitríny plné porcelánu
Soukromý sběratel porcelánu Luděk Janovský žije ve Frýdlantu nad Ostravicí. Celý svůj profesní život zasvětil práci dřevomodeláře. Už více než 20 let je jeho velkou vášní porcelán, i díky profesi modeláře ho vždy zajímalo, jak vznikají sošky a figurky z porcelánu, jak třeba vznikla soška tanečnice, jak umělec vystihl pohyb, výraz a rozevláté šaty nebo vlasy.
Oblíbil si figurky z období art deco, figurální dózy, tanečnice, pieroty, kolombíny a různé další v zastoupení především našich porcelánek s úžasnou historickou tradicí a vysokým uměleckým zpracováním.
„A přitom to začalo tak nenápadně, několika kusy na výstavku doma, do skleněné vitríny. A dnes jsou jich tam více než dvě stovky,“ prozradil sběratel. Jeho záliba k porcelánu ho zavedla i do slavné míšeňské manufaktury, kde měl v rámci dne otevřených dveří možnost poznat celý proces výroby v této nejstarší evropské porcelánce. Používání modelů, forem, volných částí i jaderníků je podobné jako u technické modelařiny, se kterou se potkával i při své práci. V jeho sbírce bychom našli i vzácný secesní svícen z porcelánky v Míšni nebo sošku pierota z porcelánky Rosenthal.
Od mládí se zajímal také o výtvarné umění všeho druhu, starožitnosti, sběratelství, užité umění, lidovou tvořivost, bytový design. 20 let byl členem Spolku lidových výtvarníků Petra Bezruče v Ostravici, kde se svým otcem vystavovali výrobky ze dřeva.