Podrobné informace a další potřebné dokumenty, například pravidla či formuláře, najdou zájemci na portálu Fajny Třinec. Navrhovatelé mohou své projekty zasílat už jen do 1. března. O tom, jaké akce se budou ve městě konat, rozhodnou nakonec lidé svými hlasy. Veřejné hlasování odstartuje 21. března.
Princip participativního rozpočtu je jednoduchý. „Občané Třince nebo zdejší spolky mohou vymyslet a navrhnout společenskou, kulturní, sportovní či komunitní aktivitu a lidé ve veřejném hlasování pak rozhodnou, který z navrhovatelů získá finanční podporu pro uspořádání své akce. Jde o pilotní projekt, pro který jsme na letní sezonu vyčlenili 300 tisíc korun,“ vysvětlila radní Lucie Fremrová (Osobnosti pro Třinec).
Třistatisícový balíček bude rozdělen podle jasných pravidel, 150 tisíc korun půjde na akce konané v centru města, zbylá polovina peněz podpoří aktivity v příměstských částech města. Celkem podpoří deset projektů částkou 30 tisíc korun.
Participativní rozpočet si klade za cíl zvýšit pocit sounáležitosti, a to jak prostřednictvím podávání návrhů, tak i hlasováním o nich. „Chceme podpořit spolupráci mezi občany, místními spolky a organizacemi tak, aby společně přispěli k rozvoji města a vytvoření lepšího prostředí pro všechny. Budování sousedských vztahů i konstruktivní atmosféry ve městě je pro nás důležité,“ uvedl zastupitel Patrik Bocek (ANO 2011).