Podvodníci se tváří jako kamarádi, a žádají o půjčku

Podvodníci vymysleli další trik, jak dostat z nic netušících lidí peníze. Zlodějům se nejprve podaří získat identitu „oběti“ a následně jí pošlou žádost o půjčku, která ovšem vypadá, že ji poslal někdo z kontaktů poškozeného.

Zloději získávají data poškozených za pomocí hlasování na sociálních sítích. Foto: PČR

Tak se stane, že člověk půjčí peníze nejlepšímu příteli, který ale ve skutečnosti o peníze nežádal.

A jak to zloději dělají?  „Na komunikační platformu v mobilu vám nejprve přijde od neznámé osoby takový běžný odkaz na hlasování. Zpravidla jde o taneční soutěž, ale varianty účelu hlasování mohou být postupem času i jiné. Jakmile kliknete na hlasování, získá útočník přistup k vašemu účtu a pod vaší identitou se začnou odesílat zprávy vašim kontaktům v mobilu,“ popsala policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Pokračovala, že se jedná se o žádosti o půjčku, zpravidla s příslibem brzkého vrácení peněz a uvedením čísla účtu. Nic netušící lidé v domnění, že jsou osloveni jejich známým, posílají na účet peníze.

„Policisty kontaktoval také 68letý muž z Třinecka. Scénář podvedení je naprosto shodný. Také on v domnění, že o půjčku přes mobilní aplikaci žádá jeho známý, z jehož mobilu prosba přišla, bez váhání zaslal neznámému pachateli cca 30 tisíc korun,“ přidala případ mluvčí.

Upozornila, že aktuálně pracují moravskoslezští policisté již na dvaceti případech se škodou přesahující 530 000 korun.

Zpráva vypadá velice věrohodně. A kdo by nepomohl kamarádovi v nouzi? Foto: PČR

Co poradit?
Každý by si měl pamatovat, že virtuální prostředí, včetně mobilních aplikací, je naprosto anonymní. Výše uvedené případy dokládají, že nikdo nemá záruku, že odesílatelem je opravdu osoba, z jehož mobilního telefonu jsou zprávy zasílány. „V případě požadavku na půjčku si ověřte, zda ten, kdo žádá, je vskutku váš známý – kontaktujte ho telefonicky či osobně,“ doporučuje Soňa Štětínská.

Apeluje na obezřetné chování na sociálních sítích, v internetu či v mobilních aplikacích v souvislosti s investováním či nakládáním s financemi. „Vše si bezpečně ověřte a nenechte se obalamutit různými virtuálními sliby a nabídkami – nikdy nevíte, s kým na dálku hovoříte nebo písemně komunikujete,“ dodala.

 

 

Další zprávy z regionu