Již čtyři stovky vyškolených dobrovolníků mají ve svém mobilním telefonu speciální aplikaci, jejímž prostřednictvím je zdravotnické operační středisko ZZS MSK v případě potřeby informuje o pacientovi v ohrožení života v jejich blízkosti.
Během prvního měsíce provozu systému dorazili first respondeři před příjezdem ZZS k postiženým v patnácti případech. Jednalo se o stavy poruch vědomí, vážných úrazů a šestkrát o selhání všech základních životních funkcí. „Přestože resuscitace, k nimž first respondeři spěchali, zatím nevedly k úspěšné záchraně pacienta, ukazují první zkušenosti významný časový benefit,“ řekl mluvčí zdravotníků Lukáš Humpl.
Právě ten výrazně zvyšuje naději pacienta na přežití srdeční zástavy. Resuscitace byla v případech, zahájených dobrovolnými zachránci, započata průměrně o pět minut dříve, než na místo dorazila posádka ZZS. Samotní profesionální záchranáři, stejně jako blízcí pacientů, rychlý zásah kvalitně vyškolených first responderů vesměs oceňují.
„Mezi první situace s úspěšnou záchranou patří kupříkladu zásah u muže vážně zraněného při práci v dílně. Postižený byl vzhledem k tepennému krvácení v ohrožení života. First responder pohotově zabránil další krevní ztrátě zaškrcením zraněné končetiny a poskytoval muži pomoc až do příjezdu záchranářů,“ prozradil mluvčí.
Školitelé ZZS MSK aktuálně usilovně pokračují v proškolování dalších nových first responderů, kteří se budou postupně zapojovat do systému. „Konečným cílem záchranné služby je využívat přednosti first responder systému, pokrývajícího území Moravskoslezského kraje, zhruba tisícovkou dobrovolných zachránců,“ uzavřel Humpl.