Tento projekt se snaží studentům přiblížit práci v hutním provozu. „Uvidíme. Snad budou někteří soutěžící při výběru svého zaměstnání myslet i na nás,“ usmál se vedoucí provozu VT Daniel Szotkowski.
Prvním kolem soutěže byla prezentace, jejímž prostřednictvím měli studenti v přesně daném časovém intervalu popsat svou vlastní školu a především obory, které studují. Zajímavostí bylo, že v sedmi týmech byla pouze jediná dívka, a to z Frýdku-Místku. Následovala exkurze provozem a poté další dvě kola – sestavení modelu převodovky vytištěné na 3D tiskárně a vědomostní kvíz.
Z prvního místa a ze zisku putovního poháru se radoval čtyřčlenný tým SOŠ Třineckých železáren. Jeho úspěch podtrhlo ještě čtvrté místo druhého družstva z třinecké střední školy.
„Měli jsme trému z prezentace naší školy, kdy se na nás dívali nejen ostatní soutěžící, ale i porota,“ svěřil se Samuel Fatura z vítězného týmu, ve kterém mu byli parťáky Timotej Pilch, Ondřej Legierski a Nguyen Hoc Dung. Chlapci se shodli, že o jejich vítězství rozhodlo skládání převodovky. „Limit byl 30 minut a my jsme to stihli v poslední minutě. Ostatní týmy čas překročily a byly penalizovány. Osobně si cením týmové spolupráce. U převodovky jsme si rozdali úkoly a pak už jeli. K tomu jsme si navzájem pomáhali,“ zdůraznil Fatura, který připustil určité obavy z kvízu. „Ale něco jsme věděli, něco vypočítali, a jinak jsme měli i štěstí,“ dodal Fatura.
Tým z Třince ocenil i možnost prohlídky provozu, při které se studenti dozvěděli spoustu zajímavostí.
Putovní pohár provozu Válcovna trub je pro následující rok v držení studentů SOŠ TŽ. Studenti vyhráli nejen pohár, ale i věcné ceny.
„Výhercům gratuluji, ale díky patří všem zúčastněným týmům včetně jejich doprovodu. O přípravu soutěže včetně pomůcek se postarali naši zaměstnanci, kterým patří uznání, protože akci skvěle připravili,“ uzavřel vedoucí Daniel Szotkowski.