„Příchozí si pod dohledem zkušených fyzioterapeutů a pracovníků rehabilitace budou moci vyzkoušet moderní přístroje a různé metody cvičení na oddělení,“ upozornila primářka rehabilitačního oddělení a ředitelka nemocnice Barbora Zbránková.
Návštěvníci si vyzkouší různé polohovací techniky, cvičení na míčích, s pružným lanem pro stabilizaci páteře nebo chůzi na stimulačním či senzorickém chodníku. Otestují si diagnostický přístroj podoskop, který využívá polarizované světlo k odhalení vad nohou. „Zájemci si mohou také nechat vyšetřit krevní skupinu nebo koncentraci glukózy v krvi, zjistit, jak se správně vyživovat nebo dodržovat hygienu rukou,“ pokračovala ředitelka.
Rehabilitační oddělení zahájilo svou činnost 1. července 2003. „Již o měsíc později bylo plné, tedy 31 lůžek mělo své nemocné. Od října jsme kvůli velkému zájmu pacientů i odborné veřejnosti museli zřídit pořadník na přijetí léčících se,“ zavzpomínala Zbránková.
Podle ní je délka průměrné hospitalizace na tomto oddělení dva až tři týdny. „Ročně je k nám přijato 550 až 650 pacientů, přichází od Jablunkova až po Ostravu. Lidé v okolí našemu oddělení přezdívají těšínské lázně,“ těší Zbránkovou.
Rehabilitační oddělení poskytuje komplexní včasnou rehabilitaci pacientů po onemocněních a úrazech vyžadujících rehabilitační postupy, pacientů s pohybovým postižením v důsledku primárně neurologických poruch, po úrazech a po spondylochirurgických a ortopedických výkonech. Zaměřuje se také na léčbu vertebrogenních algických syndromů. Jsou využívány nejrůznější techniky manuální terapie i speciální metodiky fyzioterapie, fyzikální terapie včetně vodoléčby, ergoterapie, kognitivní rehabilitace, ale i poradenství kompenzačních pomůcek.
„K nejčastějším metodám léčby patří měkké a mobilizační techniky, jako je například Dornova či Mojžíšova metoda. Praktikujeme u nás i různé druhy cvičení na neurofyziologickém podkladě,“ vysvětlila ředitelka s tím, že možnostem rehabilitace je přizpůsoben i nemocniční park.
„Chodba lůžkové rehabilitace má celkem 80 metrů. Jeden pacient ji trefně pojmenoval jako Chodbu naděje a ten kdo ji ujde, se může bez obav vrátit do domácího prostředí,“ uzavřela Barbora Zbránková.